Reklama cílená na děti je citlivou problematikou. Neznamená to ale, že se časopisy pro nejmenší bojí sáhnout po „hravějším“ zpracování inzerce. Trh se plní interaktivními periodiky pro předškoláky, která nabízejí kreativní využití reklamního prostoru. Zařadit vystřihovánku nebo komiksovou postavičku klienta tak není pro dětské magazíny problém. U podobných rubrik navíc rodiče i děti tráví více času.
Od omalovánek k postavičkám
Jedním z nejčerstvějších přírůstků v segmentu je časopis Puntík z portfolia vydavatelství Mladá fronta. Podle auditu Kanceláře ověřování nákladu tisku ABC ČR dosáhl za prvních sedm měsíců prodaného nákladu přes 27 tisíc výtisků.
Tento měsíčník vsadil na pevný papír s vyšší gramáží, aby se interaktivní rubriky jako omalovánky nebo vystřihovánky netrhaly a dobře se s nimi pracovalo.
„V dětském časopise je interaktivní forma inzerce často vhodnější než klasický formát. Omalovánky nebo vystřihovánky jsou výborným příkladem,“ říká šéfredaktorka Puntíku Eva Bavorová.
František Čermák, majitel Pražské vydavatelské společnosti, která vydává například zavedený časopis Méďa Pusík, si pochvaluje hlavně účinnost této formy inzerce.
„Ať je to vystřihovánka nebo hra, stráví při ní malý čtenář spolu s rodičem více času než na běžných stránkách,“ říká. Zároveň dodává, že vystřihovánka není inzerenty využívána jako reklamní nosič příliš často – průměrně se prý v časopise Méďa Pusík objeví jednou za rok.
K většímu zaměření na dětské interaktivní úlohy přitom časopis přistoupil formou pracovního sešitu zhruba před pěti lety. Vycházet však začal už v roce 1991.
Kreativní spolupráci se nebrání ani časopis Pigy, který je součástí stejnojmenného crossmediálního projektu skupiny Lagardere Active a jeho náklad činí deset tisíc kusů. „Pokud má například klient svou kreslenou postavičku, která by se nám hodila do komiksového příběhu o prasátku Pigym, tak jsme otevřeni i této variantě spolupráce,“ říká Zdenka Chocholoušová, manažerka dětských produktů Lagardere.
Podobnou cestu spolupráce v současných číslech využívá Puntík se státním podnikem Lesy ČR. Společně vytvářejí rubriku Rok v lese. „Na stránce kombinujeme encyklopedické informace s hravými úkoly a ilustracemi. S Lesy ČR, které stránku sponzorují, je to ukázková spolupráce, ze které profituje čtenář i klient,“ říká Bavorová.
Reklamní vystřihování má i vzdělávat
Oslovené dětské časopisy se však shodují na tom, že v případě reklamy cílené na děti může špatně zvolené partnerské propojení přinést dlouhodobé poškození značky. Proto by interaktivní inzerce měla mít pro malé čtenáře obsahový a nejlépe i vzdělávací přínos.
„Nyní například pro Besip zpracováváme do Médi Pusíka stránky s dopravně bezpečnostní tématikou,“ prozradil Čermák. V březnovém čísle zase propagovala značka Krajanka svůj smetanový dezert pro děti formou hry a vystřihovánky, kde informovala o ohrožených zvířecích druzích.
Chocholoušová za Pigyho dodává, že magazín není samostatný marketingový nástroj nebo obchodní produkt. Postava prasátka Pigyho je navázána na rádio, knížky, event, výrobu hraček nebo speciální on-linové aplikace. „V časopise se většinou objevují partneři, kteří využívají synergického efektu a zapojují se i do eventů, tzv. Pigyád nebo do dalších marketingových aktivit spojených se značkou,“ říká.
Podobně bude chtít svou značku rozvíjet i časopis Puntík. „Plánujeme vydávat tematické speciály nebo knížky s výběrem nejoblíbenějších příběhů. V rámci merchandisingu chystáme rozšířit nabídku i o další produkty spjaté s titulem,“ slibuje Bavorová. Aktivní se snaží být i na Facebooku, kde má už devět tisíc sledujících uživatelů.
Časopis Puntík má navázanou reklamní spolupráci s Lesy ČR.
Zdroj: Mladá fronta