Na YouTube délka spotu nehraje roli. Když se podíváme na úspěšné reklamy, ukazuje se, že většina z nich je delších než tradičních 30 sekund. Je to jedna ze základních metrik. Úspěšné reklamy totiž rozehrávají příběh a to vždy nějakou chvilku trvá. Ať už jde o příběh humorný nebo hrající si s emocemi, potřebuje více času než půl minuty. Málokdo umí s divákem navázat vztah v kratší době. Ač se najdou výjimky jako Kofola, která dokázala výborně využít i formát 15 sekund, většinou to nestačí. Není to jen Blažek, Jobs.cz nebo Aqua Babes – delší stopáž je podle mě pravidlo nadřazené všem dalším. Neomezujte se klasickou délkou televizního spotu a odvyprávějte celý příběh!
Abyste takový dlouhý, vtipný a emotivní příběh mohli rozehrát, musíte diváka zaujmout, než klikne na tlačítko „Přeskočit reklamu“. Na to máte na YouTube jen pět sekund. S divákem musíte tedy navázat kontakt hned od začátku, aby vám dal šanci a vydržel s vámi. Spolu s časem je to druhé zásadní doporučení, které dáváme našim klientům a agenturám. Pokud chcete, aby si divák vaši reklamu vybavil či spojil se značkou nebo produktem, doporučuji umístit do této části branding, protože na prvních pět sekund se podívá každý. Zjistili jsme, že pokud je značka silná a lidé ji mají rádi, zvedne umístění loga míru sledování spotu až do konce skoro o třetinu. Uživatelé lépe reagují na logo, které je umístěné na produktu. Obrovskou devízou YouTube je zvuk, proto značku použijte i ve voiceoveru. Obvykle tak navýšíte vybavení si reklamy, značky a jejího zvažování o 20 procent. Líbí se mi, jak s brandingem pracují třeba Coca-Cola nebo Maggi. Jejich produkty mají v příběhu roli, objeví se poměrně brzy a mají silný branding.
Pokud chcete diváka u videa udržet, vtáhněte ho do příběhu. Když se vám to povede, opravdu se nemusíte omezovat časem. Právě naopak: čím déle je uživatel se značkou, tím výrazněji se posouvají metriky typu vztahu ke značce, jejího zvažování či oblíbenosti. V Česku výborně fungují vtipné příběhy, které skvěle používají mobilní operátoři, a potom emoce. Ty zatím moc dobře neumíme, ale celosvětově jsou celoročně nejúspěšnější právě emotivní vánoční kampaně. Stačí si připomenout loňskou Edeku, která cílila jen na Německo, a přesto se stala jednou z nejúspěšnějších kampaní světa za celý rok.
Petr Houzar, branding & agency manager, Google