Nemusíte inovovat tak často jako YouTube. Stačí jednou za čas změnit pohled na reklamu,“ zaznělo na akci YouTube Pulse z úst kreativního ředitele agentury Zaraguza Petera Michalky. Ve své přednášce popisoval, jak se potýkal se změnami reklamního trhu a sílícím on-linem. Celý event pak chtěl ukázat, že marketingovou sílu této platformy na sdílení videí není radno ignorovat.
Větší než televize?
Na YouTube Pulse v La Fabrice promluvili zástupci české pobočky Googlu, youtuberů i agentury Median, která zde prezentovala data z měření projektu adMeter. Z nich vyplývá, že průměrný týdenní čas jednotlivce strávený na YouTube vzrostl meziročně o 12 minut na 75 minut. Čas i zásah videovyhledávače rostou nejvíc v mladších kategoriích. V měsíčním zásahu ve skupině 15 až 24 let se kanál YouTube dokonce poprvé dostal před televizi. Za poslední rok si vůči ní vydobývá i větší unikátní zásah. „YouTube dokáže v nejmladší kategorii oslovit 16 procent lidí, kam nedosáhne Nova. U Primy má inkrementální reach dokonce 23 procent,“ uvedl Josef Fišer z Medianu.
Naproti mobilům
Drobnými změnami se pak platforma snaží jít naproti divákům, kteří sledují videa přes mobilní telefon. Už skoro polovinu času totiž stráví sledováním videí z tohoto typu zařízení. „Lidi dnes tráví s médii nejvíc času v historii. Pro nás to znamená, že máme nejvyšší zásah, ale naprosto roztříštěnou pozornost,“ upozornil Petr Houzar z Googlu.
Proto musí jít ruku v ruce s mobilním trendem i to, jak se reklama na YouTube zobrazuje. Letos byly zrušeny půlminutové nepřeskočitelné reklamy a nahrazeny několika kratšími formáty. Nejnovějším je šestisekundový spot „bumper ad“. „Je to přesně ten formát, který člověk dokáže zkonzumovat na mobilu,“ dodala Marie Krátká, která se v českém Googlu zabývá mediálními agenturami. Ta také prozradila, že z hlediska zacílení reklamy je pro YouTube budoucností propojování signálů z ostatních Google platforem, čímž lze vypozorovat spotřební zvyklosti a velké nákupní momenty jako koupě auta nebo domu.
Klienti jako tvůrci
O zkušenostech s reklamou na YouTube hovořili na akci i samotní zadavatelé. Ředitel české pobočky Henkelu Aleš Malenka si myslí, že „důležité je vůbec začít“. Na YouTube jeho firma debutovala s propagací značky Got2B.
Tomáš Hruška z L’Oréalu ale ukázal, že jsou trochu dál. Podle něj znamenala digitalizace pro kosmetiku absolutní zlom. Je totiž jednou z nejvíc digitalizovaných kategorií. „Digitál a krása je přirozené spojení,“ řekl. Tomu jdou naproti na svých youtubových kanálech, kam vkládají seriály o líčení nebo vychovávají své vlastní youtuberky.
Ředitelka české a slovenské pobočky společnosti Google Taťána le Moigne pronesla na YouTube Pulse úvodní řeč.
Foto: Youtube Pulse