Nová reklamní kampaň, kterou vytvořilo kreativní uskupení Ondřej Roček, Karel Špindler a Petr Topinka a jeho komunitní platforma Future Bakery, chce ukázat, že Pivovary Staropramen vařily své pivo vždy na Smíchově a pro Smíchováky. Zastřešuje ji slogan Vždycky drží spolu.
„Chtěli jsme pracovat se Smíchovem jako autentickým místem. Nebyli jsme si ale jistí, jestli ho celá republika bude vnímat dobře, protože jsme předpokládali, že přijetí Prahy u mimopražských nebude pozitivní,“ vysvětluje bývalý marketingový ředitel Rémy Cointreau a současný ředitel agentury Yinachi Roček. Díky „crowdsourcingové“ platformě Future Bakery ale tvůrci zjistili, že Smíchov je vnímán kladně.
Důležitým přívlastkem reklamy je její „chlapský duch“. I v tomto případě využili Future Bakery. „Ptali jsme se lidí, jak by měl vypadat normální chlap. A byli jsme potěšeni, že to odpovídá dlouhodobé české nátuře. Nemusí to být žádný ‚hero‘, ale férový chlap, který se postará o rodinu a má svoje běžné zážitky a problémy. A podobné hodnoty má i Pivovar Staropramen,“ doplňuje Roček.
Sázka na historii jako na jistotu?
Ve spotu prochází současně oblečený herec Hynek Čermák různými časovými rovinami. Roček přitom nemá nasazování celebrit do reklamy příliš rád. Jednak prý na sebe strhávají všechnu pozornost a jednak dotyčnou osobnost půlka lidí ráda má a druhá půlka ne. U Čermáka ale tohle riziko prý nehrozilo. „Sedl nám vizuálně, chlapsky.“ S Hynkem Čermákem je tak domluvena spolupráce i na příští rok.
Spotem Čermák prochází v současném oblečení. Autoři tím chtějí zdůraznit, že Smíchov se od starých dob příliš nezměnil. „Dříve tady makali dělníci v montérkách, dneska sedí v kancelářích a ťukají do počítače. Princip je pořád stejný,“ míní Roček
Reklama může připomínat kampaň Plzeňského Prazdroje se sloganem Ten pravý originál. I v ní jsou k vidění různá historická období našich dějin. „Když máte historický spot z pivovarnického prostředí, tak v něm vidíte sudy, koně, manuální práci. To k tomu prostě patří. V takovémto duchu jsou si podobné i zahraniční spoty na whisky,“ vysvětluje Roček.
„Řemeslně je video zpracované v podstatě bez chyby,“ domnívá se Vlaďka Cimbálníková z designového studia Oficina. „Kdyby ale nebyl v reklamě voiceover, tak nevíme, zda nesledujeme reklamu na Pilsner Urquell. Celý koncept se jeví jako sázka na jistotu. I když na jakou?“ hodnotí nový spot, který doplní taky komunikace v tisku, na webu a v OOH.
„Chceme přitahovat lidi k obsahu a následně ke značkám. Nedělat obsah pro značky. To je velký rozdíl,“ míní Ondřej Roček (uprostřed).
Foto: Pavel Hejný