V době hospodářské recese jsme v DOOH (digitálním OOH) doufali, že úspora produkčních nákladů realizace klasické OOH kampaně bude pro DOOH zásadní výhodou a že efekty plynoucí z obsahové flexibility DOOH budou už jen třešničkou na dortu. Spletli jsme se!
V kurzu je rozdílný obsah dle lokalit
Ani nastupující digital content management nepronikl v souvislosti s DOOH hluboko do mysli komunikačních stratégů a pionýrů internetu. Hledali jsme tedy jiná pojetí venkovní reklamy, odlišná od tradičních off-linových ploch. Zahraniční systémy nabízely v souvislosti s LED plochami například bluecasting. My v Čechách testovali wi-fi content connection, které mělo s „pěším divákem“ a LED obrazovkou naději, ale dostupné mobilní technologie nebyly ještě na potřebné úrovni konektivity. V Čechách lze za trendy DOOH považovat nesporně vyšší formu kreativity, kvalitu ploch (HW) a jejich umístění. Jistým trendem je snaha o rozdílný obsah orientovaný dle lokalit na určité typy „diváků“.
Potenciál má propojení s chytrými zařízeními
Technologie augmented reality jsou stále velmi oblíbené, ale spíše v souvislosti s road show a eventy jedné značky. Věřím, že v blízké budoucnosti budeme schopni velkoplošné venkovní LED obrazovky automatizovaně propojit s různými zdroji obsahu, ať komerčního či veřejnoprávního, a s využitím všemožných „smart devices“ v našich autech či mobilech budeme konzumovat a sdílet různé informační zdroje, komentovat, hlasovat a nakupovat prostřednictvím DOOH tak nějak přirozeně. Prostředí internetu se už dávno přeneslo z našich desktopů ven na ulici, do mobilů a tabletů. Věřím, že dalším trendem naší doby nebude v souboji s DOOH nekonečné zvětšování klasických OOH ploch do formátu triplebigů a jiných obludností, ale právě propojování zdrojů a zobrazování zajímavého obsahu na zajímavých místech. Dále lze očekávat další redukci počtu klasických OOH ploch na úkor těch nelegálních a hluboce neefektivních. Pokud k tomu přispěje rychle nastupující DOOH, stane se trendem nadvlády absolutní digitalizace.
Měření DOOH je namístě
Digitálnímu OOH by jistě prospěla účast v jednotném měření efektivity outdoorové reklamy. Jsem jednoznačně na straně měření. V segmentu DOOH již bylo realizováno více výzkumů. Metoda dotazování byla doplněna o měření oční kamerou se SW modifikovaným pro venkovní použití. Interpretace naměřených hodnot potvrzovaly obecně známé skutečnosti vyplývající z lékařských poznání, jak oko vnímá obraz a využívá periferního vidění. Výstupy oční kamery potvrdily vysoký rozdíl v podílu na sledovanosti mezi DOOH a OOH. Navzdory skvělým číslům nebyly výstupy trhem jednoznačně přijaty. Věřím, že bohaté zkušenosti a vysoká odbornost realizátorů současného výzkumu OOH budou brzy k dispozici i pro DOOH. Je zjevné, že způsob měření efektivity odlišných mediatypů (OOH a DOOH) bude s ohledem na výše uvedená fakta složitější. Praxe v prostředí DOOH mě ve vztahu k potřebě jeho objektivního měření naplňuje optimismem. Co mě však velmi mrzí, je fakt, že i tak významný počin na poli výzkumu OOH nebyl iniciován a bezezbytku realizován ze strany nezávislé autority. Jedině tak by snad nebyl problém zapojit do měření všechny dodavatele bez ohledu na osobní či jiné vzájemné historické křivdy.
Trendy v oblasti outdoorových LED obrazovek
nová kreativa, formáty, propojování reklamy a užitečných informací atd.
Výstupy oční kamery potvrdily vysoký rozdíl v podílu na sledovanosti mezi digitálními a statickými nosiči.