Potřebujeme na svou stranu dostat i klienty. Jen tak ukážeme světu kampaně, které něco mění, míní kreativní šéf McCann Prague.
Pokusím se být maximálně objektivní. Přestože naše práce je záležitost srdeční, a proto taky pěkně subjektivní. Ale hlavně se tady nechci moc rozepisovat. Takže, jaký byl festival Cannes Lions 2018?
Jako náhradu za „nepřítomné“ lidi z komunikačního holdingu Publicis si pořadatelé sehnali víc Američanů. Víc lidí, víc přihlášek, víc přednášek, víc korporací i studentů. A taky jsem viděl víc delegátů z Asie. Svým způsobem to bylo pro festival osvěžující.
Kratší, jen pětidenní formát vzbuzuje dojem, že je „nabitější“. To vypadá taky dobře. Ale bez dobře připraveného „kalendáře“ akcí, které chcete vidět nebo slyšet, nemáte šanci to stíhat. Každopádně, děje se toho příliš mnoho najednou.
Co se prací týče, letos už je určitě jasné, že značky prostě lidem musejí dávat něco skutečně přínosného. Platí to samozřejmě zejména u vítězů, ale kdo by nechtěl být jako oni?
Vzhledem k tomu, že právě běží mistrovství světa ve fotbale, pomůžu si fotbalovým přirovnáním.
Jako v každé hře, i tady padají dokonalé góly, i góly z ofsajdu. A těch druhých tady letos bylo překvapivě mnoho. Na mysli mám třeba takové pseudoproblémy, jako že vám někdo snědl z ledničky zmrzlinu, tak vymyslíme „falešné balení“ a tak ho napálíme.
Nebo skutečně revoluční technologie, kterou ve skutečnosti využívají tak tři lidi. A nápady, které se tváří jako že podporují diverzitu, ale vlastně dělají pravý opak. Ale i ve fotbale soupeři někdy uznají gól z ofsajdu nebo ruku, s tím se musíme smířit, prostě se jen musíme sami víc snažit.
Česká reklama zase nepřijede z Cannes s prázdnou. To je dobře, už vědí, že s námi musí počítat. Ale potřebujeme na svou stranu dostat i klienty. Jenom tak ukážeme světu kampaně, které něco mění, mají skutečný dopad a za které si zasloužíme uznání. Nejen takové, jaké vznikají v laboratorním prostředí. Takový je můj hlavní dojem z Cannes.