Reklama
Megaboard
Search
Close this search box.

Dosáhly mzdy v reklamě už na svůj strop?

Agentury se opět ocitají v nelehké situaci. Aby si udržely lidi, co potřebují, musejí jim přidat. Jenže samy jsou pod tlakem nákladů a vyjednávání s klienty bude tentokrát mnohem náročnější.

Kreativní i digitální agentury se musejí poprat s rostoucími náklady a přemýšlet, jak a kde nejlépe ušetřit a zlevnit svůj provoz. Po propadu inzerce důsledkem covidu jde tak v krátkém čase o další finanční tlak, který musejí vyrovnávat. Navíc už nyní jsou slyšet hlasy ze strany zadavatelů včetně e-commerce hráčů, že rozpočty nebudou příští rok tak štědré jako doposud. Agentury sice budou chtít hodinové sazby opět zvyšovat, ale s klienty je bude čekat mnohem těžší vyjednávání. „Slábnoucí poptávka spotřebitelů nutí k úsporám ve všech oblastech, marketing nevyjímaje. Agentury tak čelí na jedné straně významným nárůstům nákladů, na straně druhé tlaku klientů na snížení ceny či objemu služeb,“ říká Miroslav Král, šéf agentury Marketup.

Nyní se ukáže, jak efektivní byly agentury během dvouletého období „blahobytu“ v přesvědčování zadavatelů o přínosu dlouhodobých a stabilních investic do komunikace. Robert Haas, ředitel Symbia, to vidí s mírným optimismem: „Někteří zadavatelé avizují, že šetřit nehodlají a chtějí situaci naopak využít jako příležitost, kdy ostatní na trhu zmlknou.“ Ale zbydou jim ještě na kreativitu peníze, když mediální nákup, obzvlášť co se týká televize, spolkne opět více peněz než letos?


Hodinové sazby porostou

Reklama
ČEZ

Navyšovat hodinové sazby chce většina agentur. „Je to na pořadu dne, stejně jako diskuze o způsobu odměňování agentury,“ říká Petra Blažková, provozní ředitelka agentury Triad. „Čekají nás nová kola jednání, dokazování hodnot a hledání efektivit, abychom udrželi kvalitní lidi v oboru,“ tvrdí Martina Hejdová, provozní ředitelka McCann Prague.

V Marketupu došlo podle slov jejího ředitele Miroslava Krále v uplynulých třech letech k výraznému růstu finančního ohodnocení, a to až o vyšší desítky procent. V posledních dvou letech ale agentura zvýšení mezd do hodinových sazeb nepromítala. „Pravděpodobně však budeme nuceni k určitému navýšení od příštího roku přistoupit, zejména u středních a seniorních pozic,“ vysvětluje Král.

Symbio, které u kreativních a strategických pozic nejde cestou hodinových sazeb, také připouští navýšení ceny alespoň o inflaci. „Abychom dokázali pokrýt zvyšující se náklady na provoz a mzdy,“ říká Robert Haas.

Finanční ohodnocení zaměstnanců požírané inflací je po růstu provozních nákladů druhým bolestivým místem. „Do lidí chceme investovat také v následujícím roce. Budeme ale vyhodnocovat nutnost veškerých vedlejších nákladů a zároveň se plánujeme důsledněji zaměřit na šetrné fungování celé společnosti,“ říká k situaci Barbora Čermáková, která v Publicis Groupe pracuje na pozici „chief talent officer“.

Vývoj výše hodinové sazby u agenturních pozic najdete v přehledné infografice s názven Sazby od pandemie rostou.


Navýšení? Jak kdo

Zvyšování mezd je pro agentury bez ohledu na velikost či zaměření velice citlivé téma. Jednak se při diskuzi o něm dostávají na tenký legislativní led, protože by mohlo být „vyzrazeno“ veřejné tajemství, že agentury vlastně v kreativě žádné zaměstnance nemají a všechny platí fakturou (což je mnohdy už od začátku podmínkou), a jednak mají obavy, že by se optimistickým vyjádřením týkajícím se mezd zavázaly k činu. MAM se tak v mnohých případech v odpovědi na otázku, co hodlají agentury podniknout s finančním ohodnocením svých zaměstnanců, musel smířit s odpovědí „Budeme se snažit to vyřešit.“ Některé — a to dokonce velké a síťové — agentury, třeba i ty, které navenek staví na otevřenosti, dospěly k závěru, že se o situaci bavit nebudou. Je to prý „citlivé téma co do meziagenturního konkurenčního boje o talenty“.

Mezi ty, kteří nejsou do takové míry „přecitlivělí“, patří z větších například již v úvodu citovaný Publicis: „Na situaci jsme reagovali již letos a mzdy navyšovali, aby příjem reflektoval aktuálně se zvyšující úroveň cen. U nás je možnost navýšení jasně determinována růstem ‚revenue‘. Proto je výkonnost jedním z hlavních sledovaných ukazatelů,“ uvádí Barbora Čermáková.
Navýšení mezd má za sebou letos i Marketup. V McCann Prague se podle vyjádření provozní ředitelky Martiny Hejdové pokusí s úpravou finančního hodnocení také něco udělat.

Jak to vidí zaměstnanci
Redakce MAM se snaží přinést co nejvěrnější popis situace a oslovila také zaměstnance agentur (i ty pracující jako OSVČ) napříč celým trhem s otázkami, zda se nějak vlivem inflace upravovalo jejich finanční ohodnocení, jak to vypadá u nich ve firmě s transparentností co do výše a skladby ohodnocení a třeba také, jak jsou hodnoceny ženy v porovnání s muži. V anketě „Zatím nikdo nepřidává“ některé z odpovědí zveřejňujeme, ze zřejmých důvodů jsou anonymizované.

Celý text si můžete přečíst v aktuálním vydání Marketing & Media 44/2022.

Reklama
MMcite
Reklama
MMcite
Reklama
MMCITE
Ipsos
MAM_SOME_800x1068_cover-49

MAM Exkluzivně v časopise

MAM class prompty Ipsos
Michal Šlechta a Michal Bubeníček, POPAI Forum 2024
Vstupní body do kategorie

MAM Téma čísla

WEB_normal(1)
iStock - efektivita - sto procent -nový web-otvírák (13)
ctv
Ipsos

MAM Další zajímavé čtení

Action
Miloň Čepelka, Kitl
Effie_novy-web-otvirak (2)
Otvirak web – 1440x400(46)
Action
Miloň Čepelka, Kitl
Effie_novy-web-otvirak (2)
Otvirak web – 1440x400(46)