V záplavě informací a reklam je stále těžší efektivně „prodat“ zrovna vaši značku. Svatým grálem pak je, aby lidé měli váš brand opravdu rádi, tedy aby se stal jejich „lovebrandem“.
„Pokud chcete poznat zákazníka, uděláte to nejlépe výzkumem,“ podotkl na konferenci Brandstorming Matez Jindra z agentury shodou okolností pojmenované Lovebrand. A zákazník – člověk – byl tématem číslo jedna. „Připusťme si, že trpíme vnitřní slepotou. Víme toho hodně o obchodu, ale málo o svých klientech. Všechno, co děláme, bychom měli vidět z jejich perspektivy,“ řekl Tomáš Kostkan z agentury AnFas.
Při přípravě základů brandingu je podle Tomáše Kostkana důležité, aby si lidé v samotné firmě uměli říct: „Co by po nás chybělo, kdyby naše firma zanikla?“ To se dá šikovně vyjádřit třeba formou nekrologu, ve kterém si firmy mohou sepsat, v čem je jejich produkt nebo služba unikátní. „Vypadne vám z toho důvod existence a hodnoty firmy,“ doplnil Kostkan.
Když ji mají rádi, postarají se o ni
Jak je důležitá komunita, když dojde na značku? O tom ví své třeba známý designér Lumír Kajnar. Ten připravoval aktuální logo manuál pro organizaci českého Skauta. Logo manuál je však jen skromnou definicí jeho vztahu s organizací. Jeho práce se totiž vyvinula ve velmi úzkou spolupráci a skauti se stali jeho největším klientem.
„Na prvním místě musí být lidé,“ vysvětloval. Aby se dokázal vžít do toho, co komunita od značky očekávala a jak si ji představovala, musel se stát její součástí a získat si její důvěru. Celý projekt, který trval deset měsíců, se tak stal spolutvorbou skoro tisícovky amatérských i profesionálních grafiků-skautů.
Příběh má navíc zajímavý konec. „Sám jsem se díky tomu stal skautem. Jinak to nešlo,“ uzavřel designér své vystoupení.
Petr Pluháček z agentury Socialsharks vnímá důležitost komunity podobně. „Musíme si uvědomit, že ta láska ke značce nemůže být platonická. Aby zákazníci milovali svoji značku, musíme mít rádi i my je,“ vysvětloval.
U značky energetického nápoje Big Shock, se kterou Socialsharks pracují sedm let, tak firma využila neotřelé komunikace a zápalu samotných fanoušků. Ti se tak stali spolutvůrci obsahu, který značka publikuje na sítích. Nejvěrnější fanoušci dostávají třeba i odměny. „Oni jsou motorem té komunity a komunikace,“ dodal Pluháček.
„Liči máme v pi…“ byla jedna z reakcí Big Shocku na opakující se prosby o novou příchuť. Vulgární rým se ale trefil do stylu komunikace facebookové komunity.
Foto: Internet Info