Nově se rozvíjející mediální kanály a místa, kde se zákazník se značkou potkává (tzv. touchpointy), mění „pravidla hry“. To si vyžaduje nové přístupy k alokaci mediálních budgetů. „I přesto, že se internet stal velmi silným médiem, nemůže plně nahradit tradiční média, pokud chcete cílit na širší cílovou skupinu,“ říká Michal Štěpánek, executive director Ipsos Connect. Podle studie Češi a média 2016 téměř 90 % běžné populace denně sleduje televizi a 70 % každodenně využívá internet. Jejich kombinací lze zacílit na 96 % populace. Televize ale, co se týká zásahu, zůstává jedničkou. Jinak to je, pokud je cílovka více specifická. Například pro spotřebitele ve věku do 35 let je klíčovým médiem internet (televize však zůstává důležitým doplňkem).
„Ve své digitální kampani se zaměřte nejen na zásah, ale také na míru pozornosti, kterou jí budou spotřebitelé věnovat. Různé formáty se totiž výrazně liší,“ dodává Olga Sitkiewicz, associate director Ipsos Connect. Loni připadlo 44 % investic do digitálu na reklamu na webech (bannery apod.). I když taková reklama může zasáhnout poměrně dost lidí, je pozornost věnovaná tomuto typu reklamy nízká. Efektivita bannerů je ve finále nižší než efektivita reklamy na sociálních sítích, která sice má nižší zásah, ale lidé mají tendenci věnovat reklamám umístěným v těchto typech médií o něco vetší pozornost.
Volně prodejnou studii Češi a média 2016 realizovala agentura Ipsos v prosinci roku 2015. Metoda: on-line dotazování, reprezentativní vzorek české populace ve věku 15-70 let, n = 542. V případě dotazů pište na [email protected].