Značka Sazka je spojená se sportem už přes 65 let. V poslední době se zaměřuje i na děti v projektu Sazka Olympijský víceboj.
Společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru je určený základním školám a odpovídajícím ročníkům víceletých gymnázií. Učitelé s dětmi se mohou jednoduše zapojit v hodinách tělesné výchovy. Projekt školákům přináší sport formou zábavy, k tomu se jako bonus mohou setkat a zasportovat si se špičkovými českými sportovci. Nezáleží přitom na velikosti školy. Není důležité ani to, jestli mají učitelé nadané žáky. Školy nepotřebují žádné speciální pomůcky ani vybavení. Jde hlavně o snahu rozhýbat české děti, motivovat je ke sportu.
Víceboj rozhýbal už téměř milion dětí
„Sazka byla vždy propojená se sportem. Nakonec i stěžejní loterie Sportka měla na svých prvních sázenkách přiřazen ke každému číslu jeden sport. Sazka Olympijský víceboj je největší český sportovní projekt, kterým chceme rozhýbávat děti ve školách. Důležité je, aby si vytvořily ke sportu hezký vztah a přirozeně ho zařadily do života. Za více než osm let už se povedlo zapojit přes 940 tisíc dětí,“ líčí Veronika Diamantová, mluvčí společnosti Sazka.
Doplňuje ji Milan Hnilička, místopředseda Českého olympijského výboru a garant projektu Sazka Olympijský víceboj: „Tento školní projekt je pro nás extrémně důležitý, obzvlášť nyní, kdy se již delší dobu nacházíme ve složitém období. Nejprve pohyb dětí významně zbrzdila covidová opatření, v současnosti zase mnoho rodičů kvůli energetické krizi řeší, zda si sportovní aktivity mohou pro své děti dovolit.“
Nejhůře jsou na tom nejmenší
Dlouhodobá měření pohybové zdatnosti ukazují, že děti se stále zhoršují. Aktuální výsledky unikátních dat Sazka Olympijského víceboje nabízejí srovnání před covidem a po něm. Největší zhoršení pohybové zdatnosti v roce 2022 bylo u dětí, které nastoupily do prvních tříd během covidu, tedy v roce 2019 a v roce 2022 jim bylo osm až devět let.
![](https://mam.cz/wp-content/uploads/2022/11/Obrazek1sazka.png)
Měření pohybové zdatnosti probíhá už od roku 2010 na vzorku více než tisíce základních škol a víceletých gymnázií v celé České republice. Unikátní výsledky analyzoval Tomáš Perič z FTVS UK: „Největší propad je především v běhu, a to jak ve vytrvalostním, tak ve sprintu. Právě tyto dovednosti jsou nejvíc navázány na pravidelný trénink. Naopak výsledky, které pravidelné sportování tolik neovlivňuje, jako je skok z místa či rovnováha, jsou srovnatelné s těmi před covidem,“ upřesňuje Perič.
Projekt na tři části
Projekt Sazka Olympijský víceboj se skládá ze tří částí: Olympijský diplom, Odznak všestrannosti a Paralympijská výzva. Program Olympijský diplom se snaží zjistit, pro jaké sporty mají děti předpoklady, aby mohly najít ten svůj. Během školního roku plní děti průběžně v hodinách tělesné výchovy osm disciplín a z výsledků vzejdou doporučení pro jednotlivé sporty.
V rámci Odznaku všestrannosti plní děti z druhého stupně v hodinách tělesné výchovy 10 disciplín. Kromě přehledu výsledků a zlepšení motivuje školáky k pohybu, dává jim možnost soutěžit na úrovni okresu, kraje, a nakonec i na Republikovém finále — tato dvoudenní akce probouzí v dětech hrdost, navozuje „olympijskou atmosféru“ a vzdělává je v olympijských hodnotách. Paralympijská výzva pak zapojuje do projektu školy, které se starají o děti s handicapem.
Hlavní je zábava
Projekt nabízí i řadu benefitů. Školy mohou například vyhrát Olympijské tréninky se známými sportovci. Ze zapojených škol se každoročně losují dvě v každém kraji, celkově tedy 28 škol zažije každý rok nevšední tělocvik. Zúčastněné školy mohou získat také poukazy na sportovní vybavení. „Každý rok darujeme školám vybavení v celkové hodnotě milion korun. Učitelům zase nabízíme vzdělávací kemp, získají řadu důležitých informací a nabyté vědomosti si mohou vyzkoušet i v praxi,“ doplňuje Petr Marinčič, manažer projektu.
Právě díky Tréninku s olympioniky zažily děti výjimečnou hodinu tělocviku v základní škole v Uhříněvsi. Navštívili je úspěšní čeští sportovci, kteří si s nimi v rámci vyučování přijeli zasportovat. Dorazili běžkyně na dlouhé trati Kristiina Mäki, zápasnice Adéla Hanzlíčková, pětibojař David Svoboda, ale také velký milovník sportu, zpěvák Mirai Navrátil.
![](https://mam.cz/wp-content/uploads/2022/11/David_Svoboda_bohem_sportov†n°-1200x688.jpg)
„Tentokrát jsme zapojili kromě sportovních hvězd i hvězdu z hudebního nebe. Chceme děti ke sportu motivovat a ukázat jim, že nemusejí být zrovna profesionální závodníci, aby si zamilovaly pohyb. Hýbat se je normální a Mirai jim ukázal, že i pro muzikanty je důležité udržovat se v kondici,“ doplňuje Veronika Diamantová ze Sazky.
„Nejvíce mě baví raketové sporty. Když jsem byl mladší, hrál jsem závodně tenis a trávil hodně času na kurtech. V poslední době mě zasáhl trend paddle tenisu, moc lidí ho tady ale zatím nezná,“ prozradil hudebník z Beskyd, který také často a rád chodí po horách. „V roce 2020, když byl covid a nebylo co dělat, jsem se dokonce hecnul a absolvoval závod Beskydská sedmička, který je 101 kiláků,“ dodal.
Pro speciálního hosta si děti připravily překvapení. Během jeho sportovního zápolení mu zazpívaly píseň Když nemůžeš, přidej víc. Trénink si s dětmi vyzkoušeli samozřejmě i profesionální sportovci. „Tělocvik byl vždycky můj nejoblíbenější předmět, a i proto podporuji projekt Sazka olympijský víceboj. Byl bych rád, pokud by mu ve školách byla přikládána stejná důležitost jako ostatním předmětům, protože obzvlášť na prvním stupni hraje pohyb a sport důležitou roli ve vývoji dítěte,“ říká olympijský vítěz z Londýna David Svoboda.