Diskutéři panelové debaty prvního dne reklamní soutěže Cannes Lions se shodli, že problematickou reklamu si lidé nemají nechat líbit.
V pondělní dopolední panelové debatě nazvané „Vizuální dieta: Jsme to, co vidíme“ se diskutovalo o tom, jestli bychom si neměli naordinovat speciální zrakovou dietu. Denně jsme nuceně krmeni tisíci reklamních i jiných obrázků. Hodně z nich je přitom nějak upraveno (vyretušováno) nebo ovlivněno třeba sexismem. Přitom jsou tak návykové. Diskutéři by chtěli, aby si toho lidé byli dobře vědomi, stejně jako jsou si vědomi toho, co konzumují za jídlo. Vizuální obsah má totiž vliv na naše mentální zdraví.
V panelu zasedla mimo jiné Mimi Gray, šéfka vizuálního obsahu v agentuře M&C Saatchi. Lidé se podle ní nemají bát dát najevo, že nechtějí reklamy, které je urážejí nebo se jim nelíbí. Když o nich některá reklama nepodává pravdivý obrázek, mají to značce říct.
Jude Kelly, zakladatelka Women of the World foundation, vybrala a ukázala reklamu na bankovní služby. Tento vizuál je podle ní problematický v tom, že symbolizuje ženu, která na muže úplně spoléhá ve svých financích (a možná i ve všem ostatním). Lépe řečeno je mu plně odevzdána.
A kdo má vlastně moc k tomu, aby se reklama změnila k lepšímu? Tvůrci nebo příjemci? Určitě obě strany. Současně platí, že kreativci mají té moci přece jen víc.