Jak vyplývá z průzkumů Ipsosu, česká populace je v péči o své zdraví poměrně aktivní. Souvisí to úzce s jejím zdravotním stavem – 4/5 populace ve věku 40 let a více trpí nějakým chronickým onemocněním. Nejčastěji se jedná o onemocnění srdce a cév, chronické bolesti, onemocnění dýchacích cest či alergie.
„Převážná většina chronických pacientů má zkušenost se změnou ošetřujícího lékaře. Nejčastěji je k tomu donutily objektivní okolnosti (např. přestěhování, ukončení praxe lékaře), více než 1/3 pacientů má ale zkušenost se změnou lékaře na základě nespokojenosti s poskytovanou péčí nebo vzájemnou komunikací. Velmi citlivě pacienti vnímají nepříjemné chování ze strany zdravotníků, stejně jako nedostatečnou komunikaci,“ dodává Jana Bryknarová, account director Ipsos Healthcare.
Ačkoliv panuje všeobecné přesvědčení, že by o léčebných možnostech měl aktivně informovat lékař, aktivní jsou i sami pacienti. Informace si zjišťují (mimo diskuzí s lékařem) z rozhovorů se svými blízkými. Velmi často používají internet. Hlavní cestou je zadání hesla nebo slovního spojení do některého z vyhledávačů, 1/4 jde přímo na konkrétní webové stránky nebo využije sociální sítě. Není bez zajímavosti, že lidé s nižším vzdělám častěji dají na šeptandu. Lékárníci hrají významnou roli v případě, kdy se řeší nákup volně prodejného přípravku v lékárně – pokud není nakupující rozhodnut o konkrétní značce předem, nakoupí převážně na základě doporučení lékárníka.
V případě dotazů kontaktujte prosím Janu Bryknarovou (account director Ipsos Healthcare) – [email protected].