Váš domov už je patrně alespoň trochu inteligentní. Pravděpodobně jste si koupili chytrý televizor a chytrou lampu, abyste šetřili elektřinou. Ale dokáže se váš oblíbený pořad na Netflixu automaticky pozastavit, když odejdete z místnosti? Anebo – vědí vaše světla, že když odcházíte z domu, mají se sama vypnout?
Prodeje technologií rostou a skutečnost, že 33 % starších a 28 % mladších mileniálů ve Spojených státech hodlá během dvou, až tří let zakoupit nějaké chytré zařízení jasně napovídá, že éra inteligentních domácností je tady. Výrobky budou brzy reagovat na naše vzorce chování a budou se na základě nich učit provádět každodenní úkony, jako je třeba zamykání vstupních dveří při odchodu z domova.
Pro dnešní spotřebitele znamená kontakt s umělou inteligencí to, že si koupí hlasově ovládané zařízení nebo chytrý reproduktor. Ale podle našich nejnovějších dat a poznatků by to mohl být jen začátek. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016 začaly chytré reproduktory měnit pravidla hry ve Velké Británii. Podobné výrobky tam zaznamenaly velmi silný růst a nyní představují polovinu prodejů na trhu chytrých audio zařízení. Má-li se umělá inteligence plně integrovat do našich životů, musí fungovat společně s našimi ostatními technologickými zařízeními a funkcemi, jež neustále používáme: chytrými telefony, nositelnou elektronikou a inteligentními automobily.
Poznámka: Data o prodejích zařízení se zabudovanými hlasovými asistenty na britském trhu nezahrnují přímé prodeje uskutečněné prostřednictvím obchodních kanálů Amazonu anebo obchodů Google Store.