Ve velké části českých domácností bychom našli alespoň jeden kus nábytku, dekoraci nebo bytový doplněk ze švédského řetězce Ikea. A nejen v těch českých: prodejce nábytku úspěšně působí na 49 trzích. Mezinárodní korporace vyrostla z původního krámku s domácími potřebami, který v roce 1943 otevřel sedmnáctiletý Ingvar Kamprad z usedlosti Elmtaryd ve vesnici Agunnaryd. Tato kombinace čtyř písmen je dnes 25. nejhodnotnější značka na světě. Žebříček Interbrand ji loni ocenil na 18,5 milionu dolarů.
Jak poskládat stolek
Kamprad, který 27. ledna zemřel ve věku 91 let, byl nadšený inovátor v oblasti maloobchodu a skladování. Od roku 1951 začal vydávat katalog, ze kterého je dodnes klíčový marketingový nástroj vycházející celosvětově v nákladu vyšším, než má Bible: přes 200 milionů výtisků ročně. Pohlcuje velkou část prostředků na marketing. V posledních letech firma šetří na focení a většinu snímků v katalogu věrohodně generuje počítač, aniž by to zákazníci postřehli.
Hlavní inovace, kterou Ikea zavedla, tvoří základ jejího prodeje. V roce 1956 potřeboval návrhář Gillis Lundgren nafotit stolek Lövet. Designový nábytek se třemi nohami se ale nevešel do auta, takže Lundgren vzal pilu, nohy uřezal a ve studiu je pak zase přidělal. Kamprada to ohromilo a přikázal návrhářům, ať se příště řídí principem, že všechno musí jít poskládat do ploché krabice. A odtud byl jen krok k tomu, aby si zboží ze skladu brali zákazníci sami…
Když Ikea v roce 1991 otevřela pobočku v Praze, Kamprad u toho už nebyl. Řízení firmy předal v roce 1986 a ponechal si jen poradenskou roli.
Foto: Ikea