Reklama
Megaboard
Search
Close this search box.

Hodně textu v inzerci nemusí škodit

Reklama v tištěných médiích čím dál více podněcuje čtenáře k akci. „V uplynulém roce téměř 70 procent čtenářů uvedlo, že je přečtení reklamy podnítilo k nějaké odezvě,“ říká Zdeněk Bárta ze skupiny GfK, která už šestým rokem pro Unii vydavatelů měří efektivitu printové reklamy v rámci výzkumu StarchMetrix. V roce 2016 tiskový inzerát vyvolal aktivitu u 64 procent respondentů.

I spousta textu může zaujmout

Nejvýrazněji se v loňském roce podle Bárty měnily díky printové reklamě postojové aktivity. Kolem 17 procent čtenářů uvedlo, že si o značce po přečtení konkrétní inzerce udělalo mnohem lepší názor. „Byly to překvapivě reklamy edukativního charakteru se spoustou textu, ve kterých se neobjevuje tolik obrázků,“ říká Bárta. Takový dopad na čtenáře měla například celostránková reklama na doplňky stravy značky Onko Pharma nebo advertorial prodejce šperků ALOve.

Z průzkumu také vyplynulo, že efektivní dopad ve smyslu vyvolání akce má printová reklama na televizní pořady, filmové a divadelní představení nebo potraviny, které v rámci inzerce nabízí nějaký recept. Řada čtenářů si také vyhledává více informací o nabízeném produktu nebo službě a navštěvuje inzerované weby.

Reklama
ČEZ

Nejsilnější call-to-action zaznamenal výzkum u reklam v časopisech pro děti a mládež (81 procent), souvisejícími se zdravím (76 procent), sportem (73 procent) a vařením (70 procent).

Pracujte s věrností

StarchMetrix potvrdil, že největší potenciál úspěchu mají reklamy na druhé a čtvrté straně obálky a booklety. U nich průměrné zaznamenání přesahuje 70 procent.

Podle Bárty se pak vyplatí zaměřit na cílové čtenářské skupiny a zachovat si jejich věrnost. „Ve skupině 18-34 let jsou zhruba 55 procent nepravidelní čtenáři. Tam existuje potenciál. Tato věková kategorie se k časopisům dostává, jde jen o to si jejich loajalitu zajistit,“ říká Bárta.

Mileniálové ale nejméně zaznamenávají reklamu v printu. V kategorii 18-34 je její průměrný reach 51 procent. Na druhé škále stupnice jsou senioři, kteří mají 65 let a více. U nich se reach pohybuje kolem 75 procent.

Nejvíce zaznamenávanou tiskovoureklamu v roce 2017 měla podle GfK lékárna Dr. Max. Konkrétně se jednalo o květnový booklet v Týdeníku Květy. Všimlo si jí 97 procent respondentů. Na druhém místě byla srpnová celostránková reklama na oblečení nabízené maloobchodním řetězcem Lidl, kterou si řetězec zadal na druhou stranu obálky. Hned za ní zabodovala na stejném místě inzerce značky Mattoni na produkt Spritz.

Tuto tiskovou reklamu čtenáři loni spolehlivě zaznamenali.
Repro: Archiv GfK

Reklama
Reklama
Reklama
ČEZ Vánoce
Ipsos
MAM_SOME_800x1068_cover-50

MAM Exkluzivně v časopise

Michal Vodák_Notino_nový web-otvírák (36)
Michaela Suráková, Atmedia
Jan Michálek v podcastu Hype-Cast

MAM Téma čísla

Návrh bez názvu-127
WEB_normal(1)
iStock - efektivita - sto procent -nový web-otvírák (13)
Ipsos

MAM Další zajímavé čtení

Návrh bez názvu-130
Action
Miloň Čepelka, Kitl
Effie_novy-web-otvirak (2)
Návrh bez názvu-130
Action
Miloň Čepelka, Kitl
Effie_novy-web-otvirak (2)