Žít na dluh považuje v současné době za běžné polovina Čechů. Půjčky se staly každodenní součástí našeho života, a to zvláště při financování bydlení. Právě to je nejčastějším důvodem k půjčce. Mladší respondenti (27 až 35 let) si častěji plánují vzít půjčku na nové bydlení. Padesátníci a starší spíše uvažují o rekonstrukci domu nebo bytu. Právě úvěry na bydlení mají i podle ČNB největší vliv na zadluženost českých domácností. Celá polovina Čechů z výzkumu Ipsos z konce roku 2017 disponuje nějakým úvěrovým produktem.
Lidé si půjčují opakovaně: dvě třetiny těch, kteří nevylučují půjčku v dohledné době, už mají v současné době nějaký úvěrový produkt. Zadluženost roste s věkem. 69 procent respondentů do 26 let nemá žádný úvěrový produkt. U padesátníků je to už zhruba 40 procent těch, kteří úvěrovými produkty nedisponují.
A ani letos se zadlužení českých domácností pravděpodobně výrazně nesníží. Přestože 7 z 10 Čechů deklaruje, že si v dohledné době půjčku nevezme. Jedná se především o lidi starší 54 let.
„Přestože si lidé půjčují, opakovaně se s půjčkami spojují hlavně negativní asociace. Díky našemu nástroji na měření emocí (Emoti*scape) jsme zjistili, že ze všech možných emocí půjčky nejčastěji vyvolají právě znepokojení,“ doplňuje Marie Kolmanová, account manager Ipsos Loyalty.
V případě dotazů, prosím, pište na adresu: [email protected].