Program Restart@Siemens pomáhá už dva a půl roku lidem bez domova s návratem do běžného života. Společnost Siemens v něm spolu s neziskovými organizacemi vybírá vhodné kandidáty a nabízí jim po dobu jednoho roku pracovní smlouvu včetně všech benefitů a hrazené bydlení. Má-li kandidát po roce zájem pokračovat, získá dokonce běžnou pracovní smlouvu. Tato v Česku ojedinělá iniciativa zatím pomohla sedmi lidem, kteří se díky ní vrátili k běžnému životu.
Proč právě bezdomovci?
V důsledku nepříznivých životních okolností se v Česku stále víc lidí ocitá bez domova. Sociální systém a nevládní organizace mohou zajistit jejich potřeby, jako jsou potraviny, střecha nad hlavou, oblečení nebo zdravotní péče, ale nemohou jim zajistit zpětné zařazení do společnosti.
Podle organizace Naděje přitom 90 procent lidí, kteří končí na ulici, bylo na počátku životní dráhy ekonomicky aktivních. Polovina bezdomovců pochází z úplných rodin a přes 65 procent z nich absolvovalo odborné učiliště nebo střední či vysokou školu.
Siemens proto zahájil program na pomoc těm, kteří se chtějí vrátit zpět do společnosti. Nápad pomoci lidem bez domova se zrodil v hlavě generálního ředitele českého Siemensu Eduarda Palíška. Toho inspiroval jeho syn, který se práci s bezdomovci věnuje. Ředitel Palíšek je totiž přesvědčen, že „skutečně úspěšná je taková firma, které záleží nejen na tom, jak ekonomicky prosperuje, ale také na tom, jak přispívá společnosti, ve které působí“.
Program Restart@Siemens odstartovala firma na jaře 2015 ve spolupráci s neziskovými organizacemi Naděje, Charita ČR a Armáda spásy, které jí ve svých azylových domech pomáhají s hledáním vhodných kandidátů. Siemens program komunikoval nejen skrze tyto neziskové organizace, ale také v médiích a díky tomu získal hned na počátku 39 přihlášek. Kandidáti prošli pracovními pohovory, přičemž Siemens zajímala nejen jejich kvalifikace, ale především jejich odhodlání a snaha dosáhnout změny. Podle ředitele Palíška firma při výběru kandidátů nekladla prakticky žádná omezení. Předem byli diskvalifikováni jen ti, kteří by se nedokázali zříct alkoholu nebo své kriminální minulosti.
Zájemci pocházeli ze všech regionů České republiky. Ucházeli se o zcela standardní pracovní místa, která firma běžně poptávala na trhu práce – od dělnických profesí ve výrobních závodech až po administrativní činnosti. Pozice tak nebyly nijak speciálně vytvořeny pro účely programu. Celkem dal Siemens během prvního roku projektu příležitost dvaceti lidem bez domova.
„Pomůžeme lidem na ulici dostat se z bludného kruhu, v němž jsou zavřeni. Nemají domov, to znamená, že nemohou získat stálou a férovou práci. A když ji nemají, zase nemohou vytvořit domov,“ popsala komplikovanou situaci organizátorka projektu Mariana Kellerová.
Ne každý to zvládne
V létě 2015 nastoupil první účastník do obrobny hřídelí a rotorů v továrně Siemens na výrobu elektromotorů v Mohelnici. Další našli uplatnění v Drásově, Trutnově, Letohradě a Frenštátě pod Radhoštěm, ale i v centru sdílených služeb Siemens v Praze. Řada z nich se za prací přestěhovala i několik set kilometrů a v novém prostředí začínali od nuly.
Vzhledem k tomu, že cílem programu bylo všechny účastníky od počátku maximálně zařadit do místní komunity a pracovního kolektivu, firma se obrátila i na své zaměstnance. Díky citlivé interní komunikaci se projekt dočkal většinou pozitivního přijetí, mnoho zaměstnanců se dobrovolně zapojilo do podpůrných skupin, a dokonce poskytli i materiální podporu. Ne vždy však byly reakce jednoznačně pozitivní.
Postupem času se ukázalo, že podporu je účastníkům programu potřeba poskytnout i v jiných oblastech, a navíc i po skončení programu. Šlo o pomoc při vyřizování administrativy, při jednání s úřady a zejména při řešení finančních závazků z minulosti. Siemens za pomoci odborných dobrovolníků vyřešil dluhovou past jednoho z účastníků, na dalších se pracuje. Někteří měli dluhy až pět milionů korun. Častým problémem byl pro účastníky ale i volný čas, s nímž řada z nich neuměla vůbec nakládat.
Sedm statečných
Hned během prvního roku programu se podařilo dlouhodobě zaměstnat pět jeho účastníků v profesích jako obráběč, dělník, skladník nebo účetní. Projekt získal ocenění v soutěži TOP Odpovědná firma v kategorii společensky prospěšných projektů za rok 2015.
Ne každý kandidát však roční program zvládl. Většina odpadlíků se neuměla přizpůsobit pravidelnému režimu, který docházka do práce vyžadovala. Někteří si to rozmysleli a do práce vůbec nenastoupili.
K dnešnímu dni programem Restart@Siemens úspěšně prošlo sedm lidí – včetně matky se dvěma dětmi – kteří po absolvování ročního programu získali standardní pracovní smlouvu, vyřešili bydlení i své finanční závazky a dnes žijí normálním životem.
Máte zajímavou case study? Pošlete ji na [email protected].