Žijeme ve skvělé době. Informační svoboda nám pomáhá lépe se orientovat ve stále rychlejším a zmatenějším světě. A právě díky jednoduchému přístupu k informacím můžeme lépe odolávat lžím a dezinformacím. Brzy ale může být vše jinak. Do Evropského parlamentu míří návrh směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu, která má posílit autorské právo médií na úkor vyhledávačů, jako jsou Google či Seznam. Evropská unie chce podpořit vydavatele, aby jim vyhledávače za šíření jejich informací musely platit. Zpravodajská informace by měla být povýšena na autorské dílo, a tudíž by nebylo možné ji bezplatně citovat, ale nejdříve by ji musel jakýkoliv zprostředkovatel autorovi zaplatit. Myšlenka monetizace informací není špatná, ale cesta cenzury internetu, kterou zvolila EU, je ta nejhorší možná.
Když bude tato směrnice schválena, Google nezačne médiím platit za jejich obsah a rapidně jim klesne návštěvnost. V Německu si to vyzkoušeli a vydavatelství Axel Springer přišlo o 80 procent návštěv. Proruské a dezinformační weby by samozřejmě vyhledávačům nabídly, že jim platit nemusí, takže by byly okamžitě prioritně nabízeny na úkor standardních médií. Zásadně by se narušila konkurenceschopnost menších médií oproti velkým a mohlo by dojít k jejich eliminaci.
Jak by asi vypadalo samotné vyhledávání? Celý systém se zhroutí, protože vyhledávač nebude moci nabídnout bez zpoplatnění ani titulek článku, jelikož i ten bude brán jako autorské dílo. Takže když budete chtít vyhledat například informaci o premiérovi a zadáte jeho jméno, tak se kromě toho jména v prvním kroku nedozvíte nic jiného. Na každý odkaz bude potřeba kliknout a zjistit, co se pod ním skrývá. Vyhledávání se stane naprosto nerelevantním a rázem se tak vrátíme do minulého století.
V Číně si hlídají, co můžete na internetu vyhledat, a proto mají vlastní, cenzurovaný vyhledávač, který nedovolí vypustit nepohodlné informace. Opravdu chceme jít tímto směrem? Za sebe říkám razantní ne.
Zdeněk Soudný, nezávislý komunikační expert