Webový magazín Bez frází, který publikuje zpovědi českých sportovců, funguje teprve rok a už získal nominaci v kategorii Obsahová inspirace letošního ročníku soutěže Křišťálová lupa. Jde proti trendu krátkých článků a nabízí dlouhé texty. „Věřili jsme, že něco podobného na místní mediální scéně chybí,“ říká jeho šéfredaktor František Suchan. Na web zavítá v průměru 70 tisíc unikátních návštěvníků měsíčně.
Název slibuje, že jste bez frází. Které máte ve vašem magazínu na mysli?
Jsou to věty, které někdy sportovci musí říct, protože je jim špatně položena otázka. Třeba „tak určitě“, „chybělo štěstíčko“, „jdeme zápas od zápasu“. Prostřednictvím podobně prázdných vět pak veřejnost sportovce vnímá a to je škoda. Někdy je říkají, protože je to pro ně rutina. Občas by rádi řekli, proč se jim nedaří, ale prostředí, ve kterém se pohybují, jim to neumožňuje. Navíc když máte na rozhovor do televize minutu, těžko budete rozebírat hlubší problémy. Myslím, že ne vždy je to chyba sportovců.
Jak se liší práce sportovního novináře od toho, co děláte teď?
Klasický sportovní novinář by měl být na straně fanoušků, odkrývat sportovní svět a hodnotit ho. Tady jsme na straně sportovců a bez soudů jejich prostředí zprostředkováváme lidem.
Fungujete rok. Publikujete jeden příběh týdně?
Občas se nám daří i víc. Za ten rok už jsme vydali 75 zpovědí. Nemáme pevný den vydání příběhů, protože proces jejich vytváření je s každým sportovcem individuální. Někdy je článek hotový za týden, ale jindy to může trvat i měsíc. Sportovec si musí stoprocentně stát za tím, co je tam napsané, protože je to jeho výpověď. Náš tým je v pozadí.
Neopakují se příběhy?
Věříme, že příběhů je nekonečně mnoho, a je naše práce najít takové, které se nebudou opakovat. Například domácí násilí, nepříjemný rozvod, deprese nebo nutnost vzdělání. Měli jsme příběh plavkyně, jejíž tréninkové nasazení ovlivňuje i ženské procesy v těle. Možná jsou tam společné prvky, jako třeba konec kariéry. Zajímavé je, že každý k podobné situaci přistoupí různě. Například fotbalista Marcel Gecov, který skončil s kariérou, protože už dělá něco jiného. Má studio a navrhuje byty. Druhý příklad byla basketbalistka Jana Veselá, která skončila s basketbalem a najednou nevěděla, co si počít se životem.
Jací lidé vás čtou?
Mladí aktivní lidé, často sami sportovci. Čtení jednoho článku zabere i 15 minut. Je to jiný návyk, než lidé na internetu obvykle mají. Od lidí víme, že si články přetahují do čtečky nebo si je nechávají na čtení při cestování městskou dopravou. Nebo je mají jako čtení na víkend. Asi 60 procent lidí nás čte v mobilu, 35 procent na počítači a zbylých pět procent na tabletu.
Který příběh měl největší ohlas?
Velkou čteností a ohlasem se vymykal příběh Dana Koláře. Je to příběh fotbalisty, který má dvě roviny. V mateřském klubu ve Spartě byl nepotřebný, dostal se do Plzně. Nakonec s ní ale hrál Ligu mistrů a zažil tam úžasné období. Vrací se domů z rozesmáté kabiny a tam mu manželka umírá na rakovinu. Ale každý příběh je pro nás cenný, primárně se nehoníme za čísly.
Jak funguje Bez frází byznysově?
Projekt vznikl jako nápad party kamarádů, kteří něco podobného na české sportovněmediální scéně postrádali. Často jsem jako sportovní novinář slýchal, že lidé nechtějí dlouhé texty a zajímá je pouze omezený okruh témat. Chtěli jsme vyzkoušet, jak na to budou lidé reagovat, když to budeme dělat jinak. Za rok, co působíme, vidíme, že je o taková kvanta textu zájem. Lidé na stránkách s příběhem zůstanou v průměru třeba i deset minut. Co se týče byznysu, obsah tvoří základ značky Bezfrází.cz a na něj se dá navázat dalšími aktivitami.
Jaké aktivity máte konkrétně na mysli?
Můžou to být knihy nebo třeba časopis. Mohli bychom se tak dostat i k lidem, kteří nefungují na internetu. Další věc je reklama, té se ale zatím vyhýbáme. Ale videoreklama připojená k videoobsahu by nemusela být pro návštěvníky obtěžující. Do konce roku bychom rádi uzavřeli jednání s potenciálními partnery.
František Suchan, Šéfredaktor webu www.bezfrazi.cz
V roce 2016 spolu s hokejisty Radimem Vrbatou a Jakubem Koreisem založil webový magazín Bez frází. Kromě toho spolupracuje s firmou eSports na hokejových a tenisových projektech. Mezi roky 2007 a 2015 pracoval jako hokejový redaktor deníku Sport.