Když se řekne QR kód, převážná většina internetové populace (80 procent) tuší, o čem je řeč. Podle obrázku jej pozná dokonce devět z deseti lidí. Celkově větší povědomí mají o QR kódu muži než ženy a střední generace (30 až 44 let).
Jedna věc je vysoká znalost QR kódů, druhá věc je ale jejich menší praktické využívání. Z těch, kteří QR kódy znají, je polovina v praxi nikdy nevyzkoušela. Dva z deseti je v minulosti vyzkoušeli, ale přestali je používat. Jen jedna třetina je v praxi alespoň někdy využije. Muži jsou ve využívání QR kódů o něco aktivnější než ženy.
Největší omezení v použití QR kódů spočívá na jedné straně v nedostatečné vybavenosti mobilního telefonu; lidem buď chybí aplikace na čtení QR kódů, nebo nemají dostatečně „chytrý“ telefon.
Na straně druhé je to neznalost funkčnosti kódu nebo prostě nezájem o QR kódy jako takové.
A k čemu QR kódy obvykle slouží? Těm, kteří je používají, QR kódy nejčastěji zprostředkovávají další informace (67 procent), ať už na internetu nebo o výrobcích v obchodech či z informačních tabulí. Ostatní služby jsou využívány již méně často. QR kódem alespoň občas platí 2/5 jeho uživatelů a podobně je to se zjišťováním GPS souřadnic. Nejméně je QR kód využíván v rámci soutěží či získávání slevových kuponů (35 procent alespoň občas).
Český národní panel je projekt výzkumných agentur STEM/MARK, NMS Market Research a Nielsen Admosphere, které společně vytvořily jeden z největších výzkumných panelů v Česku. Slouží pro kvalitní a rychlé on-line sběry dat o internetové populaci ČR. Více informací na www.ceskynarodnipanel.cz.