Fotbalový klub TSG 1899 Hoffenheim loni slavil svůj zatím největší úspěch v nejvyšší německé soutěži – Bundeslize. Skončil s bramborovou medailí, tedy na čtvrtém místě. A před dvěma týdny byl na stadionu Anfield vyřazen z kvalifikace Ligy mistrů, když prohrál o dva góly se slavným Liverpoolem. Neúspěch? Ale kdepak. Tento až do 90. let druhořadý venkovský klub prožívá své vůbec nejlepší období.
Rozhodují procenta, možná desetiny
„Samozřejmě tvrdit, že se jim takhle daří díky technologiím SAP, by bylo přehnané. Ale ve fotbalovém byznysu se točí obrovské peníze, a jak se kluby snaží získat nějaké výhody, můžou jednotky procent navíc, které dodá technologie, znamenat zásadní rozdíl, díky kterému se sahá na vítězství,“ říká Christian Klein, globální výkonný ředitel nadnárodního technologického gigantu SAP.
Ten se stal hlavním sponzorem klubu, který využíval jeho software třeba pro vedení hospodaření nebo evidenci hráčů dlouhodobě, v roce 2013. A loni byla spolupráce prodloužena až do sezony 2019-2020. Má totiž oboustranně prospěšné výsledky.
„V současném fotbale je nejdůležitější přesnost a kvalita přihrávání a rychlost. Ale ne rychlost pohybu, ale rychlost rozhodování v komplikovaných situacích. Na mistrovství světa v roce 2006 byla doba průměrného kontaktu s míčem 2,9 vteřiny. A o osm let později to bylo už jen 0,9 vteřiny, tedy třikrát méně. Rozhoduje rychlost vnímání, zpracování informace, rozhodování a ve výsledku tedy i celková rychlost hry,“ vysvětluje Jan Meyer, sportovní psycholog hoffenheimského týmu.
Chceme 200 km/h v hlavě!
„Někdo má mentální rychlost 80 a druhý 200 kilometrů v hodině. Kdo asi vyhraje?“ říká lapidárně momentálně v Saúdské Arábii hrající španělský středový záložník Xavi.
Ale jak dosáhneme mentální rychlosti 200 za hodinu? Zlepšení toho, co se odborně nazývá kognitivní funkce, lze dosáhnout tréninkem. A se sponzorem, který za své peníze nechce jen vstupenky na zápasy, ale chce taky s pomocí technologií dělat pro tým zajímavé věci.
SAP pro tým nejprve vyvinul Footbonauta – tréninkovou klec se strojem pro zlepšení kontroly míče a rychlosti odezvy. V roce 2015 pro něj adaptoval své 180stupňové plátno Helix, které umožňuje zlepšovat kognitivní funkce v imitaci fotbalového hřiště i s hráči v životní velikosti.
„Získaná big data vyhodnocujeme pomocí systému SAP HANA. Díky nim pak víme, v čem se jednotliví hráči potřebují zlepšovat nebo jak máme sestavit jedenáctku pro nadcházející zápas,“ vysvětluje Meyer.
„Jsme partnery Hoffenheimu i německé reprezentace. Software od nás bere i řada dalších týmů u nás doma i v Lize mistrů. Možná bychom mohli dodat nějaký ten software i Italům. A Angličanům, těm aspoň něco na podporu lepšího kopání penalt,“ pochvaluje si šéf SAP Klein.