Díky opožděnému startu sedmé série Hry o trůny mohly při letošních televizních cenách Emmy vyniknout také jiné seriály. Dominovaly pořady se silnými ženskými rolemi.
První velký úspěch měla streamovací služba Hulu, jejíž seriál Příběh služebnice proměnil pět ze sedmi nominací. Stejný počet sošek připadl Sedmilhářkám od HBO. Zaskočený mohl být Netflix, jehož životopisná série o britské královně, s rozpočtem 130 milionů dolarů nejdražší televizní seriál všech dob, nezaznamenala velký úspěch. Jeho konkurent Hulu tak ukazuje, že není třeba investovat přes sto milionů dolarů, aby vznikla kvalitní a úspěšná televizní tvorba.
Vítězové a poražení
Vítěz kategorie dramatických seriálů, Příběh služebnice, má depresivní námět. Znázorňuje svět, kde jsou všechny plodné ženy zotročeny a přiděleny párům nejvyšších kast zvrácené fundamentalistické společnosti. Adaptace dystopického románu Margaret Atwoodové měla i přes absenci Her o trůny silnou konkurenci. Netflix měl ve finálovém klání hned tři výrazné kandidáty: mysteriózní sci-fi Stranger Things, zmíněnou životopisnou sérii o královně Alžbětě II. The Crown a politický thriller Dům z karet, který se objevil i na českých obrazovkách.
HBO zase sázela na svůj Westworld, ale neuspěla. Zahojila se až v kategorii minisérií, kde s přehledem bral sošku za soškou seriál Sedmilhářky. Uspěla i v sekci komediálních seriálů se šestou sérií Viceprezident(ky) nebo s talk show Johna Olivera Last Week Tonight.
Netflixu, který získal o deset nominací více než loni, se moc nedařilo. Nejúspěšnějším seriálem z této produkce byla nakonec antologie povídek Černé zrcadlo. Nákladnější projekty Netflixu skončily s jednou nebo vůbec žádnou Emmy.
Směle do nové sezony
Zatímco se rozdávaly ceny za uplynulé období, ti největší tvůrci už začali s vypouštěním podzimních novinek. Stanice HBO přišla s dramatickým seriálem The Deuce: Špína Manhattanu. Stejně jako předchozí The Wire: Špína Baltimoru se The Deuce věnuje nešvarům velkých měst. Tentokrát se ale zaměřuje na vzestup pornoprůmyslu v New Yorku 70. a 80. let minulého století.
Netflix v říjnu potěší fanoušky režiséra Davida Finchera, v jehož produkci (a pod občasným režijním dohledem) přinese desetidílné drama Mindhunter o profilování myslí sériových vrahů.
Za zmínku také stojí American Vandal, který si tak trochu dělá legraci z kriminalistických dokumentů, ale zároveň přináší seriózní vhled do problematiky vztahů mezi školáky.
Televize CBS se letos rozhodla více vytěžit postavu Sheldona Coopera ze sitkomu Teorie velkého třesku. Se startem jeho 11. série přináší i spin-off s názvem Young Sheldon, který portrétuje život nadaného vědce v jeho raných letech.
Služba Hulu půjde na podzim komediálním směrem. Téma jejího nového seriálu Future Man je otřepané: cestování v čase. Naladěné bude ale v neotřelém duchu kanadského komika Setha Rogena, který sérii produkuje.
Seriál Sedmilhářky začíná smrtí jedné z postav. Jen nevíte které. Sedm dílů provede diváka spletitými událostmi v městečku Monterey před osudným dnem.
Foto: HBO