V době digitálního obsahu rozhodují o exkluzivitě zprávy pouhé minuty. Ověřování informací a přinášení jedinečných témat se tak stávají stále náročnějšími disciplínami. Sítě jsou navíc zaplaveny falešnými nebo neúplnými zprávami.
„Když jsem v roce 2012 promovala, sběr zpráv ze sociálních médií ani neexistoval jako pracovní pozice,“ vysvětluje Eliza Mackintoshová, digitální producentka ze CNN International. Dnes má ovšem mezinárodní pobočka CNN dedikovaný, zhruba patnáctičlenný tým lidí, který shromažďuje a ověřuje materiály ze sítí.
„Vídáme na internetu fotografie, které se stanou synonymem pro nějakou událost nebo konflikt,“ rozvádí novinářka. Nacházení jejich příběhu a následné ověření pravdivosti nicméně bývají komplikované.
Mackintoshová tak říká, že pracovat pouze „od stolu“ nestačí. Ačkoliv je podstata její profese digitální, vyjíždí také do terénu. „Ve výsledku se snažíte dostat relevantní lidi k telefonu a setkat se s nimi,“ podotýká s ohledem na fotografie ze světových konfliktů.
Reddit? Skvělý zdroj zpětné vazby
„Komentátoři a další uživatelé Redditu mají spoustu znalostí o různých tématech,“ říká směrem k jedné z největších diskusních platforem, kterou měsíčně využívá okolo půl miliardy lidí ze všech koutů světa. „Je to i dobrý zdroj informací. Vidím, jak lidé sdílí náš obsah a jak je hodnocený,“ dodává Mackintoshová.
Diskutující navíc někdy „vidí“ části příběhu, které zprávaři nezaznamenají. „K článku se pak můžeme vrátit a soustředit se na další souvislosti,“ vysvětluje specialistka na digitální obsah.
Mackintoshová se však během dřívějšího působení v agentuře Storyful setkala i s informacemi, které pocházely z méně obvyklých koutů internetu. Zmínila třeba 4chan, před třinácti lety založené internetové fórum, jehož komunita a její různé subkultury daly vzniknout celé řadě internetových memů a kontroverzím na hraně zákona.
Po střeleckém útoku na jedné oregonské univerzitě, při kterém zahynulo 10 lidí, označili trollové z 4chanu jako pachatele prominentního uživatele fóra Tobyho Reynoldse. Informace se začala rychle šířit v médiích. S Reynoldsem se pak ale lidem ve Storyful podařilo spojit prostřednictvím Snapchatu a zprávu vyvrátit. „Zkuste využívat takové platformy, jakkoliv můžete – po teroristických útocích ve Francii lidé na Snapchatu sdíleli fotografie i videa,“ upozornila novinářka.
Eliza Mackintoshová navštívila Prahu v rámci programu Journey 2017, který organizuje Bakala Foundation. V minulosti pracovala pro Storyful – první zpravodajskou agenturu zaměřenou na sociální média. Působila také jako londýnská zpravodajka pro deník The Washington Post.
Foto: CNN