Stovka největších společností obchodujících s luxusním zbožím vykázala ve fiskálním roce 2015 – tedy v období od července 2015 do června 2016 – tržby ve výši 212 miliard dolarů, což představuje meziroční pokles o 4,5 procenta.
Trh ovlivnila nestabilita měnových kurzů, kterou značky promítly do cen výrobků. Žebříčku luxusu vévodí francouzská skupina LVMH. Nejvíc luxusních brandů ale pochází z Itálie. Vyplývá to z globální studie o luxusních značkách, kterou připravila poradenská společnost Deloitte.
Deloitte také upozorňuje, že segment luxusního zboží je konzervativní a navzdory rychlému vzestupu e-commerce se 63 procent nákupů luxusního zboží stále odehrává v kamenném obchodě. I sektor založený na osobním prodeji se ale bude muset přizpůsobit požadavkům dnešního zákazníka.
„Firmy by už brzy měly začít pracovat s moderními technologickými nástroji. Potenciál pro segment luxusního zboží spatřujeme například v umělé inteligenci, virtuální realitě a 3D tisku,“ říká Petr Viktora, partner a vedoucí poradenského týmu Deloitte Digital. Připouští však, že zatím neví, jak by zákazníci reagovali třeba na vytištěnou kabelku.
A podle Evy Usai Blumental, ředitelky oddělení Brand & PR v Deloittu, i českým zákazníkům začíná záležet na image značky a jejím vlivu na společnost. „Zajímají se především o strategii značky v oblasti společenské odpovědnosti a dlouhodobě udržitelného rozvoje,“ říká Blumental.
Trh luxusního zboží nedá dopustit na kvalitní ruční práci. Ujmou se v něm 3D tiskárny? Značka Louis Vuitton přinejmenším v Sydney otevřela vytištěný pop-up shop.
Foto: Louis Vuitton