Největší sociální síť světa oznámila úpravu funkce „O čem se mluví“ (Trending Topics). Vedle sebe se budou objevovat články na stejné téma, ale z politicky různě profilovaných médií. Výběr zpráv podle politického vkusu by tak měl být pro lidi jednodušší.
Společnost pokračuje va sérii změn v Trending Topics, s nimiž začala v návaznosti na aféru z loňského roku. Americký server Gizmodo tehdy informoval, že o předkládaných zprávách tak úplně nerozhodoval jen automatický algoritmus, ale soustavně je ovlivňovali pracovníci a editoři sociální sítě.
Podle svědectví bývalého novináře, který na projektu pracoval (a později i dalších zdrojů), byly účelově skrývány zejména články amerických konzervativců a republikánů, třeba Mitta Romneyho nebo Randa Paula. Dělo se tak navzdory tomu, že byly mezi uživateli populární a čtené. Byť tehdy Facebook jakékoliv podobné chování vehementně popřel, celá věc pobouřila část veřejnosti a ve firmě se hnuly ledy.
Jednou z prvních úprav, které proběhly krátce po medializaci údajných firemních praktik, byla změna náplně práce editorů. Ti už nepíší krátké popisky k nabízeným zprávám. Do hry znovu vstoupil „magický“ algoritmus, který popisky vytváří sám na základě výňatků z novinkových textů. Lidský zásah tím ovšem stále není úplně vyloučen. Editoři totiž musí odfiltrovat nevhodné nebo klamavé texty.
V Česku netestováno
Funkce existuje na největší sociální síti světa už od začátku roku 2014, v desktopové i mobilní variantě. Facebook ji ale zprovoznil jen pro uživatele ve Spojených státech, Velké Británii, Kanadě, Indii a Austrálii. Čeští čtenáři mají smůlu.
Doporučené zprávy jsou vybírány z pěti oblastí: obecného zpravodajství, politických událostí, vědy, sportu a zábavního průmyslu. Algoritmus zohledňuje, kolik uživatelů na konkrétní článek reagovalo lajkováním, sdílením nebo vložením komentáře. Dále rozhoduje aktuálnost článků, lokalita nebo například okruh stránek, jejichž fanouškem se uživatel stal.