Lidé se mě často ptají, jestli je propagace vědy těžká. Odpovídám jim, že je to výzva, ale když máte nápady a odhodlání, tak je to nejlepší práce na světě, protože propagujete skvělý produkt.
Myslím, že je důležité umět najít kompromis mezi tím, aby byla věda přesná a současně srozumitelná a zajímavá pro širokou veřejnost. Proti nám sice stojí nízké rozpočty na kampaně, komunikační bariéry mezi veřejností a vědci nebo obecné představy, které lidé o vědcích mají, ale my marketéři máme jedno eso v rukávu. Lidé totiž chtějí být ohromováni, chtějí vidět dosud nevídané a ideálně si na všechno sáhnout. A díky tomu můžeme, nebo dokonce musíme myslet kreativně.
Za obrovský skok v popularizaci vědy u nás považuji vznik science center, která představují vědu interaktivně a zábavně. A dělají to očividně dobře, dokládá to fakt, že českými science centry prošlo v roce 2016 přes milion a půl návštěvníků. A dobré nápady se uplatňují i v dalších formátech.
Například tradičním přednáškám svědčí neformální prostředí – vznikly tak vědecké kavárny. Akce typu Noc vědců nebo Muzejní noc zase využívají netypický čas. Co mě pak v poslední době hodně zaujalo, jsou soutěže pro mladé popularizátory vědy FameLab nebo Science slam, představující vědu formou one man show. Svěží vítr do popularizace podle mě přináší také nové technologie – virtuální realita, 3D tisk nebo drony, které představují vědu z dalších perspektiv.
Kromě popularizačních akcí boduje marketing vědy i na internetu. V posledních dvou letech jsem zaznamenala obrovský boom facebookových profilů zaměřených na vědu, skvělá videa, mobilní aplikace. Rozhodně mohu doporučit třeba web Zažij chemii nebo animovaná videa cyklu NEZkreslená věda, která komentuje Pavel Liška.
Myslím, že marketing vědy má skvěle našlápnuto. Objevuje se nová generace talentovaných popularizátorů vědy, přibývá financí na originální projekty a realizují se v něm skvělí a kreativní marketéři, kteří posouvají toto odvětví správným směrem.
Andrea Saláková, marketingová manažerka, Akademie věd ČR