Kolik času by zabralo vytisknout lebku tyranosaura v životní velikosti? Tento originální zátěžový test vyzkoušela švédská firma BLB Industries, která zprovoznila dosud největší komerční 3D tiskárnu pro tisk produktů na světě. Díky ní tedy známe odpověď: vytisknout skoro metr a půl dlouhou lebku o váze 90 kilogramů zabralo necelých 23 hodin. Členitý výrobek vznikl ve stroji pojmenovaném The Box s velkorysými rozměry 1500 × 1100 × 1500 mm.
Zatímco rychlost tradičních tiskáren se měří spíš množstvím vytištěných stránek za určitý čas, The Box se chlubí „rychlostí až 6 kg naneseného materiálu za hodinu“, čímž se k obřím rozměrům přidává ještě další lukrativní parametr. Jde o jednu z nejrychlejších tiskáren tohoto typu na světě.
„Vytvoříme v ní prakticky cokoliv od golfového míčku po kuchyňský stůl,“ popisuje švédská společnost možnosti tisku prostorových objektů. Výdaje za materiál se výrazně liší podle požadavků na výslednou hrubost povrchu. Jako měřítko Švédi použili oblíbený model lodičky 3D Benchy, která je celosvětovým standardem pro srovnávání výkonu 3D tiskáren. Na délku má 6 cm, široká je 3 cm a vysoká je 5 cm.
Při aplikování nejjemnějšího nánosu zabere vyrobení této loďky 230 hodin a vyjde na 13 tisíc eur. Ale její povrch bude velmi hladký a zachovají se i malé detaily. Poněkud hrubší nános zachová méně detailů, povrch bude drsný, ale celý proces se zkrátí na devět hodin a náklady klesnou na 500 eur. „Z těchto důvodů je výhodnější nepožadovat jemný tisk a spokojit se s tím, že výrobek bude uhlazen a začištěn až dodatečně,“ dodávají k ekonomické stránce 3D tisku Švédové.
V BLB Industries si v nové tiskárně zhotovili třeba netradiční poutač v podobě antického sloupu o váze 133 kg. Jiný zákazník si přál dodat námořní kotvu.
Podle dostupných informací na světě sice existují 3D tiskárny, které jsou větší a objemnější než ta švédská, ale zároveň mají různá omezení. Buď nejsou určeny pro komerční klienty a výrobci je používají interně, nebo nejsou vhodné pro výrobu standardních produktů. Čínská firma Winsun nebo italský Wasp s jejich pomocí třeba staví domy.
To není zmenšený model, ale lebka tyranosaura ve skutečné velikosti. Díky 3D tisku si sice můžete jako propagační produkt vymyslet skoro cokoliv, ale připravte si adekvátní rozpočet.
Foto: BLB Industries