Reklama
Megaboard
Search
Close this search box.

New Media Inspiration: On-line čtenáři si zvykli na zprávy zdarma a věří i aprílovým žertům

Na vývoj médií pod vlivem Facebooku existuje i u nás spousta názorů. Někdo předpovídá mediálním domům apokalypsu, jiní v něm vidí potenciál a obchodní příležitosti.

Jindřich Šídlo, šéfreportér webu Seznam Zprávy, se při nedávné akci New Media Inspiration věnoval vstupu Facebooku do médií, či spíše vstupu mediálního prostředí do Facebooku. Podle něj to byli částečně samotní novináři, kteří svou nezkušeností v neprobádaných sociálních sítích pomyslně podkopli svým mediálním domům nohy. Zprávy totiž brali z Facebooku a také je tam umisťovali.

Uživatelé na Facebooku, kterých je aktuálně v Česku skoro pět milionů, si rychle zvykli na to, že se jim zprávy objevují na zdi zdarma. Typická je v tomto prostředí otázka „Link please?“, pomocí které se dožadují doplňujících informací. Není tak divu, že od roku 2008 klesl počet prodaných výtisků novin denně z 1,5 milionu na polovinu.

Reklama
Know

Kluk si hraje s míčem

Žurnalistikou pod vlivem sociálních sítí rezonuje také téma falešných zpráv. Komu se nestalo, že by dostal na Facebooku zprávu založenou na zcela smyšlených základech.

Jeden z důvodů, proč se jim tak daří, je snadná ovlivnitelnost lidí. Pro některé jedince a organizace se z toho už stal regulérní byznys. Uvědomují si to i samotní provozovatelé sociálních sítí a jiných internetových platforem.

Podle Pavla Kasíka, redaktora serveru Technet, jsou čtenáři schopni brát vážně třeba i aprílové žerty. Technet každý rok vydává žertovný článek, který se tváří jako pravý, ale jeho smyslem je pobavit čtenáře absurdním obsahem. Namísto pobavení však čtenáři chtějí nad článkem debatovat: obvykle jej pokládají za pravdivý a napálí se.

S už menším humorem pak Kasík mluvil o tom, že by si lidé mohli vzít příklad z tzv. mandatorní evidenciality, kterou ve svém jazyce využívají některé exotické kmeny. V jejich gramatice totiž oznamovací informace musí vždycky obsahovat popis toho, jak se ji dozvěděli. V nadsázce to předvedl na větě „kluk si hraje s míčem“, která by v tom případě musela být doprovázena přesnou specifikací zdroje, třeba: „slyšel jsem, je možné, někdo mi řekl, viděl jsem“ a tak dále.

„Fake news vás mohou i živit,“ podotkl Pavel Kasík. Narážel tím na Američana Jestina Colera, který si z tvorby a prodeje falešných zpráv udělal byznys.
Foto: Internet Info

Reklama
Reklama
Reklama
ČEZ Vánoce
Ipsos
MAM_SOME_800x1068_cover-50

MAM Exkluzivně v časopise

Peter Menky, Dodo
Michal Vodák_Notino_nový web-otvírák (36)
Michaela Suráková, Atmedia

MAM Téma čísla

Návrh bez názvu-127
WEB_normal(1)
iStock - efektivita - sto procent -nový web-otvírák (13)
Ipsos

MAM Další zajímavé čtení

Návrh bez názvu-130
Action
Miloň Čepelka, Kitl
Effie_novy-web-otvirak (2)
Návrh bez názvu-130
Action
Miloň Čepelka, Kitl
Effie_novy-web-otvirak (2)