Oslavili jsme pětadvacet let od chvíle, kdy se na pražském ČVUT naše země slavnostně připojila k internetu. Nebo přesněji – k InterNetu, jak se tehdy v médiích psal.
Ty staré zprávy o technologické novince mají svoje kouzlo. Vůbec se nepředpokládalo, že by internet mohl sloužit k něčemu jinému než ke komunikaci vědců, vlády a procházení medicínských databází. Stačí projít titulky v archivu. „Elektronické poště neodolal ani Bílý dům,“ hlásilo třeba tehdejší Rudé právo na začátku února 1994. „V USA je celostátně provozováno asi deset e-mailových sítí, pochopitelně s možností zasílat zprávy i z jedné na druhou,“ doplnil redaktor. Když internet pronikl ze stránek o IT do běžného zpravodajství, bylo to v rubrice Dálnopisem, kam spadaly krátké zprávy a kuriozity o dění v zahraničí.
O pár měsíců později však začal on-line experiment britského deníku Daily Telegraph. Každý den ráno noviny připravily bezplatný přehled zpráv a šéfredaktor mluvil o „vzrušujícím mostu do budoucnosti“. V zádech měl renomé prestižního listu s milionovým nákladem. Následovali ho proto i ostatní. Jenže na druhou stranu dorazili vyčerpaní a s bolehlavem. Co by stará média dala za to, kdyby internet zůstal na těch univerzitách… Ale pro ostatní by to byla škoda.
Filip Rožánek
šéfredaktor
Tiskové zprávy, náměty a ohlasy posílejte na [email protected].