O pracovníky v on-line marketingu je stále větší zájem. Důvodem je prudce rostoucí trh e-commerce a fakt, že se klasičtí retailoví hráči snaží rozvíjet svoje podnikání i na webu.
„Nejžádanější jsou analytici. Pak také performance manažeři, kteří by zvládli řídit tým výkonnostních markeťáků,“ tvrdí Magdaléna Divišová, vedoucí firmy Online People. Ta se zaměřuje na hledání zaměstnanců na on-line marketingové pozice. „U těchto profesí se plat pohybuje kolem 45 tisíc, u seniorních kandidátů může stoupnout až na 70 tisíc,“ dodává.
Podle ní je i poptávka po manažerech obsahu. Firmy totiž potřebují někoho, kdo by veškerou komunikaci na různých marketingových kanálech strategicky uchopil.
Vzniká i poptávka po zcela nových pozicích. „Aktuálně hledáme analytika, který celkově rozumí on-linu a působil by částečně jako konzultant. To je profil, který je těžce uchopitelný,“ vysvětluje Zuzana Horáková, výkonná ředitelka PerformicsB2Bgroup.
Angličtina je kámen úrazu
„Narážíme na problém, že kandidáti nad 30 let často nemají angličtinu na dostatečné úrovni pro práci,“ míní Divišová. Pro firmy je to problém, protože řada z nich má zahraniční vedení nebo se jedná o e-shop, který expanduje do zahraničí. Takové firmy také poptávají rodilé mluvčí z trhů, na kterých se chystají působit.
Zkušenosti s náročným hledáním zaměstnanců má i Miroslav Král, ředitel reklamní agentury MarketUP: „Snažíme se volit alternativní cesty, lovili jsme například na akci Digisemestr, máme i několik pracovníků ze zahraničí.“ Podle něj vede velký boj firem o uchazeče k tomu, že i juniorní kandidáti očekávají seniorní platové ohodnocení.
Firmy, kterým chybí klíčový člověk, mají několik možností. Nechat místo neobsazené a čelit riziku, že jim možná uniká zisk. Nebo mohou specialisty samy vychovávat. To je ale časově náročné a hrozí, že vyškoleného pracovníka potom přeplatí konkurence.
Kromě platu v současnosti lákají firmy uchazeče na možnost práce z domova, volnou pracovní dobu a možnost vzít si domácího mazlíčka na pracoviště. Nabízet potenciálním zaměstnancům stravenky je dnes už passé.
Podle Divišové bude rok 2017 ve znamení employer brandingu. Firmy budou více ukazovat, kdo jsou a koho hledají, a budou se snažit lákat kandidáty. Ti si i tento rok budou moci z pracovních nabídek i nadále vybírat.
Podle Magdalény Divišové z agentury Online People se platy mužů a žen v on-line marketingu pohybují na stejné úrovni.
Foto: Online People