Herci, spisovatelé, režiséři a hudebníci hromadně vyzývají politiky, aby hlasovali pro novelu zákonů o České televizi a Českém rozhlase. Pokud by prošla, měly by televizní i rozhlasová rada více než dvě desítky členů místo stávajících patnácti, respektive devíti. Především by se ale změnil model jejich obsazování. Místo toho, aby poslanci vybírali z návrhů od různých organizací, by radní rovnou jmenovalo 22 předem určených organizací plus každá politická strana zastoupená ve sněmovně.
Vládě se návrh na změnu příliš nelíbí, mimo jiné kvůli očividnému střetu zájmů. „V případě ČT v ní má více než polovina z navržených institucí své obchodní nebo jiné zájmy a jejich členové či ony samy vstupují do smluvních vztahů s ČT,“ popisuje situaci stanovisko vlády.
Novela navíc přikazuje televizi, aby rovnou uzavřela rámcovou smlouvu s organizacemi nezávislých producentů, tedy s těmi samými lidmi, kteří by měli nově určovat, kdo bude zasedat v televizní radě.
Platforma Svobodu médiím, která se zákonem přišla, výhrady odmítá a došla i k jiným číslům než vláda. „Z celkového předpokládaného počtu členů rad pouze pětina připadá zástupcům profesních organizací zastupujících autory, výkonné umělce a výrobce, což v mnohačlenném sboru prakticky vylučuje jednostranné prosazení parciálních zájmů,“ tvrdí ve své reakci. Upozorňuje také, že předkládaný zákon zakazuje střet zájmů u jednotlivých radních.
Ředitel jen jako figurka?
Další vládní výtky míří vůči plánu zřídit v televizi i rozhlase pětičlenné správní rady, které by dohlížely na hospodaření. Kabinet míní, že v podobě navržené předkladateli zákona by kvůli tomu byla role generálních ředitelů v podstatě redukována na řízení každodenního chodu médií.
Ani tuto výhradu autoři neuznávají. „Pouze rozhodnutí, která budou mít zásadní dopad na hospodaření instituce, jejichž výčet bude stanoven ve statutu, podléhají schválení správní radou,“ tvrdí iniciativa Svobodu médiím.
Vláda podotýká, že i v tom je problém, protože statut budou opět schvalovat jen správní rady. Samy sobě tedy určí, na co mají dohlížet, a tím by mohly generálního ředitele úplně vyšachovat. Jejich jednání se zároveň ředitel nemůže účastnit. Členové správních rad by měli jen odpovědnost podle zákoníku práce, kdežto ředitel hmotnou i právní.
Česká televize by podle chystaného zákona měla podléhat dozoru uměleckých svazů, které v ní mají zároveň své zájmy. Archivní snímek zachycuje natáčení Událostí v kultuře.
Foto: René Volfík