Celý systém funguje na první pohled na jednoduchém principu. V reálném čase prochází data z Twitteru a identifikuje náměty, které by mohly být relevantní. K redaktorům se poté dostanou už vytříděná data, která jsou vyhodnocena jako legitimní a obsahují základní informace o konkrétní události.
„Pro naši agenturu jde o otázku přežití,“ řekl k vývoji nového nástroje Reginald Chua, editor dat a inovací v Reuters. „S rostoucím počtem chytrých telefonů a růstem sociálních médií máme o mnoho více očitých svědků a také mnohem více událostí,“ zdůraznil a dodal, že nová technologie spoustě žurnalistů usnadní práci. Pro agenturu má totiž význam i malý časový náskok.
Samotný nástroj byl už i několikrát vyzkoušen v ostrém provozu – a osvědčil se. V březnu tohoto roku Reuters díky systému odchytila bombové útoky v Bruselu, a to s osmiminutovým náskokem. Svou hodnotu má i v rámci finančního zpravodajství, kde může být pro investora rozhodující každá minuta.
KŘIČÍCÍ TWEET? Nevěrohodné
Nový systém je unikátní zejména díky algoritmu, který vyhodnocuje věrohodnost zpráv na základě až 40 faktorů. Vychází z akademického výzkumu sociálních médií. Umí odfiltrovat události, které jsou nezajímavé, i série tweetů, které jsou jen řetězovým spamem. Rozlišuje i to, jestli někdo píše o svém názoru, nebo o reálné situaci.
Roli při ověřování tweetů má i to, zda se jedná například o tweet pocházející z oficiální stránky nějakého subjektu, kolik lidí sleduje profil, na němž se tweet objevil, jestli je k tweetu připojen odkaz nebo obrázek, a v některých případech ovlivňuje datové výstupy i samotná struktura příspěvků. „U tweetů napsaných velkými písmeny je podstatně pravděpodobnější, že jsou nepravdivé,“ uvedl příklad datový expert Reuters Reginald Chua.