Najednou ale do kanceláře vpadne údržbář a křičí: „Zvětšili jsme ve firmě trubky! Dej to na titulku, všechny odpady se vyčistí dvakrát rychleji!“ Vy tedy bez mrknutí oka najdete místo na hlavní stránce a umístíte tuto novinku vedle rozhovoru s laureátem Nobelovy ceny za literaturu. Absurdní, že?
A přesně tohle se každý den děje u vás ve firmě. Ze značek jsou vydavatelé: pravděpodobně máte firemní newsletter, webovou nebo fanouškovskou stránku. Akorát na web kouká jen CEO, posty na Facebooku sbírají lajky od zaměstnanců agentury a newsletter má zhruba dvouprocentní míru otevření (v případě, že se to vůbec obtěžujete měřit). Proč to tak je?
Dejme tomu, že za vámi jako správcem sekce Novinky na firemním webu přiběhne inženýr a bude chtít, abyste tam dali aktualitu o implementování nového systému na řízení výroby. Dáte ji tam? Odpověď je… asi ano. Podle výzkumu Content Marketing Institutu má jen 35 procent dotazovaných firem obsahovou strategii. Tedy jen třetina lidí, kteří by toho inženýra mohli odmítnout, má v ruce dokument, který je v tomto rozhodnutí podpoří. Osmačtyřicet procent firem tvrdí, že má strategii, ale ne „na papíře“. Kvalita firemních mediálních kanálů je tedy podložena názorem jedné osoby (nebo týmu). To už je lepší přiznat si, stejně jako 14 procent dotazovaných firem, že vlastně žádnou strategii nemáte.
Pokud je vaše společnost médiem (což je) a pokud provozuje vlastní mediální kanály, má i pozici šéfredaktora? Osobu, která je stejně jako v normálních novinách odpovědná za čtenost (nebo sledovanost) kanálu? Osobu, která smí bez následků říct: „Omlouvám se, ale tohle vydáme leda přes moji mrtvolu. Lidi zajímají témata z tohoto seznamu. Váš systém řízení výroby na seznamu není, takže… Sbohem!“ Pouze potom, s příjemným pocitem, že odvedl dobrou práci, se může správce obsahu uvelebit ve své židli a přemýšlet nad tématy pro další vydání.
Paweł Tkaczyk, generální ředitel, Midea