Reklama
Megaboard
Search
Close this search box.

Karla IV. připomene i „limitka“ hodinek. A ne jedna. Spor o značku Prim totiž stále trvá

Sedmisté výročí narození Karla IV. nabídlo vítané téma nejen většině médií, z nichž některá neodolala ani příležitosti udělat se staletí zesnulým panovníkem „rozhovor“, nebo společnosti Česká mincovna, která k výročí vyrazila dvě desítky mincí, medailí a sad v cenovém rozpětí od 590 téměř do 1,5 milionu korun.

Se svou troškou do mlýna přišla i společnost Elton hodinářská, která připravila limitovanou edici hodinek Prim Karel IV. Tvůrci do hodinek ze stokusové série podle svých slov zakomponovali „řadu vzájemně propojených symbolů, které připomínají nejen výročí nejoblíbenějšího českého panovníka, ale také odkazují na dobu jeho vlády“. Hodinky jsou osazeny 18 karáty zlaceným strojkem Prim s novým uložením rotoru ve tvaru korunovačního jablka, na číselník byla poprvé použita tradiční technika smaltování, pouzdro je dekorováno taušírováním – tedy dekorativním vbíjením kovu do kovu -, korunku zdobí vltavín a podobně.

První desítka číslované limitované edice bude zhotovena z 18karátového zlata. Hodinky v tomto provedení si Elton cení na 460 tisíc korun. Tři desítky dalších kusů budou mít zlatou obruč a korunku, zbytek bude z nerezové oceli. Ceny byly stanoveny na 160, respektive 110 tisíc korun.

Reklama
ČEZ

Elton očekává, že naprostou většinu kolekce prodá v Česku. Podle ředitele společnosti Aleše Fleischmanna si sběratelé okamžitě po zveřejnění prvních informací o nové „limitce“ rezervovali některé výjimečné kusy, jako jsou třeba ty označené jako první a poslední ze stokusové série.

Firma z Nového města nad Metují však není jediná, která nabízí limitovanou edici hodinek věnovanou výročí římského císaře. A Tourbillon Karel IV. – tourbillon je odborné označení pro nejnáročnější hodinářskou „komplikaci“ – nese dokonce stejnou značku: Prim.

Hodinky značky Prim totiž prodávají dvě různé společnosti. Kromě novoměstského Eltonu je to i frýdecko-místecká MPM-Quality. Elton hodinářská je nástupníkem závodu Elton v Novém Městě, kde se primky vyrábějí od roku 1949. Elton byl ovšem odštěpným závodem výrobce hodinek Chronotechna, od jehož nástupnické společnosti Eutech značku Prim odkoupila MPM-Quality.

Elton si zakládá na tom, že ve své manufaktuře hodinky vyrábí „do posledního šroubku“. Je prý jednou z pouhých osmi firem na světě, které zvládly výrobu srdce hodinek – hodinového strojku. Cena jeho mechanických hodinek se taky běžně pohybuje v desítkách tisíc korun. Ve Frýdku sestavují hodinky ze součástek dovezených ze zahraničí a chtějí za ně jen tisíce korun. Tourbillon Karel IV. si ovšem cení na 160 tisíc.

Obě firmy si však konkurují především v segmentu cenově dostupnějších bateriových hodinek. Soudní spor o značku se každopádně vleče už víc než 15 let. Elton upozorňuje, že „podle všech pravomocných soudních rozsudků je společnost Elton hodinářská oprávněna používat obchodní značku Prim“, a MPM-Quality byla z rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví z roku 2014 vymazána ochranná známka Prim jako neplatná. Spor ale patrně hned tak neskončí.

Reklama
ČEZ Vánoce
Reklama
ČEZ Vánoce
Ipsos
MAM_SOME_800x1068_cover-49

MAM Exkluzivně v časopise

LiDay 2024
Tomáš Houska, ČOV
bardy_peter

MAM Téma čísla

WEB_normal(1)
iStock - efektivita - sto procent -nový web-otvírák (13)
ctv
Ipsos

MAM Další zajímavé čtení

Action
Miloň Čepelka, Kitl
Effie_novy-web-otvirak (2)
Otvirak web – 1440x400(46)
Action
Miloň Čepelka, Kitl
Effie_novy-web-otvirak (2)
Otvirak web – 1440x400(46)