Když už se pro architekta rozhodnou, spoléhají pouze na reference a nehledají aktivně sami. A problém mají i firmy, které by pro své sídlo třeba chtěly vystavět zahradu v japonském stylu. Dostat se k architektovi přímo z Japonska není vůbec jednoduché.
Vystudovaný architekt Smejkal doufá, že má na tyto problémy řešení. Má jím být jeho mezinárodní oborová sociální síť Inspireli.
Síť i soutěž dohromady
Na první pohled Inspireli připomíná Pinterest nebo Instagram. Uživatel má před sebou nepřeberné množství fotek staveb a interiérů od celého mrakodrapu až po pouhou místnost. Nad každou z nich stojí jméno, fotografie autora, země původu a logo univerzity, kterou vystudoval. „Rozdíl mezi Pinterestem a Inspireli je v tom, že zde ukazujete přímo, co jste dělali, ne to, co se vám líbí,“ vysvětluje Smejkal záměr sítě.
Inspireli už rok funguje jako katalog i komunikační prostředek. Běžným uživatelům i architektům umožňuje prohlížet si práce, komentovat je nebo pokládat otázky. Obchodní model sítě je založený na zpoplatnění možnosti kontaktovat architekty pro firmy. V plánu je letos i služba zatím pracovně nazývaná „market“. V ní by mohl například majitel restaurace vypsat veřejně zakázku na její rekonstrukci a čekat na nabídky od architektů.
Jednou z nejzajímavějších věcí na Inspireli je kromě samotného konceptu jeho cesta. Pokusů o založení mezinárodní sociální sítě není v Česku mnoho a odborné zaměření ve spojení s podporou studentů architektury umožnilo Inspireli využít prostředek, který je pro podobné projekty obvykle jen stěží dostupný – stát.
Tvůrci sítě totiž chtějí pomáhat mladým talentům. Vytvořili proto mezinárodní soutěž architektů do 35 let, kde je jednou z cen i trvalé umístění prací ve speciální sekci stránky. Síť zároveň tvůrce sdružuje podle jejich alma mater.
S projektem, který má ambici propojit studenty z 1100 univerzit světa, zašel Karel Smejkal na ministerstvo školství, kde síť i mezinárodní soutěž posvěcená jmény známých architektů zaujala. Ministerstvo školství následně přes kontakty a české ambasády po celém světě oslovilo fakulty, které se architekturou a stavebnictvím zabývají. A netradiční spojení sociální sítě a oborové soutěže zřejmě zabralo. Po roce fungování má Inspireli přes 140 tisíc uživatelů ze 45 zemí světa a připravuje druhý ročník soutěže, která nejspíš přitáhne další. Největší zastoupení mají zatím pochopitelně architekti z Česka. Zájem je ale prý i mezi architekty z Běloruska nebo Libanonu.