Reklama
Megaboard

Obnova smazané stránky na FB trvá týdny

Tak velký případ se asi na českém Facebooku ještě nestal: videoportál You.Bo, do kterého loni investorsky vstoupila televize Prima, přišel ze dne na den o svou oficiální stránku s více než milionem a čtvrt fanoušků. Vystřídalo ji standardní hlášení o porušení pravidel Facebooku, což v oficiálním vyjádření provozovatel služby popírá. Porušení pravidel sociální sítě má spočívat v tom, že na stránku nahrávali uživatelé videa, k jejichž použití neměl portál You.Bo potřebná práva. „Naše účty vždy spravujeme podle zásad komunity stanovených Facebookem, a proto máme podezření, že by se v tomto případě mohlo jednat o organizovanou aktivitu s cílem poškodit naši společnost,“ reagoval provozovatel v prohlášení pro média. Jaké možnosti máte v případě, že také přijdete o podobně výrazný marketingový kanál?

Prevence je základ

Zrušení facebookové stránky nemusí být nutně nenávratné, nicméně jde o proces, který může trvat až několik týdnů. „Takový pan Martin Konvička musí rušení své nenávistné protiislámské stránky řešit takřka na pravidelné bázi a vždycky se mu téměř bez problémů vrátí zpět, maximálně osekaná o nejproblematičtější obsah,“ přibližuje zkušenosti z českého prostředí Tomáš Hrábek, kreativní stratég agentury Symbio Digital. „Příležitostně můžeme svoje rozhodnutí ohledně kontroly přehodnotit na základě dalšího kontextu souvisejícího s konkrétními příspěvky,“ připouští Facebook v oficiálních zásadách komunity.

V případech, kdy byla důvodem pro smazání stránky porušená autorská práva, pak existuje poměrně velká naděje, že se všechno vrátí do původního stavu. „Platí, že když je pochybení napraveno, stránka se po určité době začne zobrazovat se všemi původními fanoušky i ostatním obsahem,“ tvrdí on-line specialista a analytik Inspiro Solutions Matěj Michlík. Zda se tak stane, záleží na libovůli Facebooku, který navíc do svých rozhodovacích procesů nenechává nahlédnout.

„K zablokování stránek dojde většinou až po vícenásobném nahlášení závadného obsahu. I jednotlivá podání ovšem mohou uspět, pokud je problém evidentní,“ vysvětluje Michlík. „Počet hlášení nemá vliv na to, zda daný obsah odebereme. Nikdy neodebereme obsah jednoduše jenom proto, že byl nahlášen několikrát,“ tvrdí Facebook. A jak se případnému smazání stránky vyvarovat? „Nejlepší strategií nadále zůstává prevence, tedy respektování pravidel platformy i platných zákonů,“ podotýká Hrábek.

Nahlášení závadného obsahu na Facebooku zabere několik desítek minut. Uživatel musí vyplnit formulář, který pak společnost posuzuje.
Foto: Shutterstock

Ipsos
MAM_SOME_800x1068_cover-2025_02

MAM Exkluzivně v časopise

ROI
Jan Nízky, A+Manual
KFC Bukurešť

MAM Téma čísla

gaming_rytir_iStock_nový web-otvírák (50)
2025
Téma Ročenky 2024
Ipsos

MAM Další zajímavé čtení

WEB_normal(10)
Souboj spotů osmifinále 2024
MAM Souboj spotů 2024 finále
MAM Souboj spotů 2024 semifinále
WEB_normal(10)
Souboj spotů osmifinále 2024
MAM Souboj spotů 2024 finále
MAM Souboj spotů 2024 semifinále