Adform je mezi českými vydavateli jedním z nejpoužívanějších adserverů na přímý nákup reklamy a zároveň platformou na nabídku programatické reklamy. Právě vydavatelé však v poslední době zaznamenali neobvyklý propad v počtu impresí deklarovaných Adformem, který často nesedí s dalšími technologickými systémy používanými mediálními agenturami. Jedná se o rozdíl mezi pěti a dvaceti procenty. Většina velkých vydavatelů požaduje, aby agentury s Adformem situaci vyřešily.
Výrazné rozdíly zaznamenala například společnost Gemius nebo mediální agentury z GroupM. Ne všechny firmy ale mohou údaje ověřit. „Od žádných jiných dodavatelů data nepoužíváme, jen od Adformu, takže výsledky nejsme schopni porovnat,“ řekla například ředitelka výkonnostní agentury Performics ze skupiny Publicis, Zuzana Horáková.
Otázkou je, co tak výraznou změnu v naměřených číslech mohlo způsobit. Hojně se spekulovalo o náhlé změně metodiky měření na straně Adformu. Ten však něco takového popírá. „Technologii měření jsme nijak neměnili, děláme jen drobné úpravy kvůli filtrování non-human trafficu. Ty ale provádíme kontinuálně celý rok. Příčin diskrepancí může být mnoho, ale máme určitou konkrétnější představu. Budeme to však teprve prošetřovat, výsledky prodiskutujeme s agenturami a zadavateli a příčiny budeme řešit případ od případu,“ říká za Adform Ondřej Bartůněk.
Mohou za to roboty?
Zatím rozhodně není jisté, že by za změnou čísel mohlo být přísnější filtrování robotických impresí. Adform však non-human provoz považuje za velký problém. „Nejde o nic nového, i když to mezi dodavateli vyvolává velkou míru nejistoty. Odhaduje se, že tvoří jedenáct procent všech odserverovaných impresí. U videoportálů a různých porovnávačů může jít až o třetinu. A to jsou čísla z USA, kde je dominantním reklamním serverem Google, který většinu robotického provozu odfiltruje,“ vysvětluje.
Rozdíly v číslech Adformu a mediálních agentur se přitom týkají jen přímého nákupu médií. „Výhodou programatického nákupu je, že robotické imprese odhalí ještě před nákupem a inzerent pak nevyhazuje peníze z okna. Rozdíly v číslech jsou tak menší, i když při komunikaci dvou systémů vždycky existují,“ dodává Bartůněk. „To, že se nám podaří odhalit část podvodů, by ale nemělo vzbuzovat nedůvěru v on-line reklamu, právě naopak. Je to dobrá zpráva i pro publishery, jejichž obsah webů je bez povšimnutí vykrádán různými agregátory nebo je terčem různých podvodných reklamních technik jako ad injection, a v důsledku je tak znehodnocováno jejich inventory,“ uzavírá manažer Adformu.