Rozdělení českých novin mezi tuzemské podnikatelské skupiny je dokonáno. Penta převzala definitivně Vltava-Labe-Press a éra majitelů významných tiskovin z německy mluvících zemí se v Česku uzavírá. Penta ale nevstupuje jen do soutěže československých miliardářů, kdo si utrhne alespoň nějaké to médium. Nový generální ředitel Michal Klíma bude mít kromě regionálních Deníků pod sebou i časopiseckou sekci Astrosat Media a své dítě, tabletový týdeník Dotyk. To je tím pádem hned druhá nejsilnější vydavatelská skupina. Ale jen papírově. Reálný vliv na společenské dění je u Deníků, Vlasty či Květů minimální. Co však není, může být.
Zatím jsou mediální miliardáři v pasivní fázi „atomových kufříků“, jak to nazval jeden z lídrů Penty Marek Dospiva. Kdyby na podnikatelské zájmy Dospivy, Babiše, Křetínského, Bakaly a dalších hráčů někdo zaútočil, otevřou svůj atomový kufřík a zmáčknou čudlík.
U vicepremiéra Andreje Babiše se ovlivňování médií zatím propírá nejvíce, ale rozhodně se nedá říct, že by například Lidové noviny byly jeho hlásnou troubou. Stejně tak se neočekává, že by v Denících začal vycházet seriál na pokračování, jak Penta utrpěla křivdu na Slovensku ve známé kauze Gorila.
Nezláká ale nakonec vlastníky médií možnost použít své mediální majetky i aktivně? To se dozvíme nejspíše už příští rok. Na podzim 2016 vypuknou krajské volby, jakási generálka na sněmovní volby konané o rok později. Pokud velká vydavatelství nově v rukou tuzemských miliardářů zláká možnost informovat voliče tím „správným“ způsobem, pak najednou nejvlivnější nebudou ty deníky, které nastolují denní agendu, ale právě ty s nejpopulárnějšími regionálními mutacemi. Tedy právě Deník a pak přílohy Mladé fronty Dnes.
Tak si vlastně držme palce, abychom se nakonec nic nedozvěděli. To bude totiž tím nejlepším důkazem, že miliardáři skončili u studenoválečnické strategie odstrašování atomovými kufříky, ale do horké fáze války se jim naštěstí nechce.
David Klimeš
komentátor, Hospodářské noviny