Platforma hybridní TV v sobě kombinuje širokopásmový internet a tradiční televizní vysílání. Uživatelům nabízí prostřednictvím červeného tlačítka možnost různorodé interakce, kterou mohou televize efektně přetavit v efektivní reklamní sdělení. Ačkoliv mají některé tuzemské televize v čele s Óčkem a Českou televizí ambici být „HbbTV trendsettery“, rozšíření přijímačů na trhu jim zatím moc nepřeje.
Hybridní televize skýtá příležitost
Ve své prezentaci to potvrdil Tomáš Bičík, ředitel obchodního rozvoje Nielsen Admosphere. „Z deklaratorního výzkumu na vzorku 500 lidí nám vyšlo, že penetrace zařízení s HbbTV je 2,2 procenta,“ prozradil s tím, že vlastnictví smart TV přiznává 11 procent českých domácností. „Otázku týkající se HbbTV jsme do výzkumu zařadili teprve během druhého kvartálu letošního roku. Výsledek je tak ovlivněn tím, že služba je ještě nová a lidi si její název nedokážou s něčím konkrétním přesně identifikovat,“ objasnil Bičík výsledky výzkumu.
Nicméně penetrace chytrými zařízeními by v ČR měla mít vzestupnou tendenci. „Ke konci roku 2020 odhadujeme 3,6 milionu českých domácností s alespoň jednou TV s HbbTV, z nichž 2,44 milionu bude připojených k internetu,“ prorokoval ve své prezentaci generální ředitel Českých Radiokomunikací (ČRa) Martin Gebauer. Za pravdu mu dal i Lukáš Hnilička, technický ředitel Óčka. „HbbTV je příležitost. Průměrný cyklus výměny televizního přijímače trvá zhruba šest let a v současnosti už funkcemi hybridní televize disponuje až 70 procent nabídky televizorů,“ popsal současnou situaci.
Právě Hniličkův zaměstnavatel, hudební televize Óčko, patří mezi české „průkopníky“ hybridní platformy. V rámci HbbTV Óčko představilo tři selfpromotion aplikace, které stanici přinesly 20 milionů zobrazených stránek a 1,3 milionu unikátních návštěvníků. Hudební televize v rámci HbbTV nabídla na lineárním kanálu stream vysílání svého třetího kanálu Óčko Expres, na které navázaly kampaně pro komerční subjekty, taxislužbu Liftago a konto G2 Komerční banky. „Pro Liftago jsme na televizní obrazovce zrealizovali objednávání taxislužby v reálném čase a streamovali jsme i mapu s přesnou polohou jednotlivých taxíků prostřednictvím GPS,“ říká Hnilička. Za úspěšnější považuje projekt pro konto G2, který vyzýval diváky k přímé interakci prostřednictvím červeného tlačítka na ovladači. „Překvapil nás úspěch kampaně. Stovky lidí do aplikace zadaly přímo své telefonní číslo, prostřednictvím něhož je pak kontaktoval člověk z call centra. Původně jsme počítali s tím, že si pro zasílání čísel vystačíme s robotem. Nakonec jsme je museli zasílat ručně,“ řekl Hnilička.
Ubavit se k interakci
A jaká by podle Hniličky měla být ideální komunikace na trase divák-HbbTV? „Musí obsahovat víc než jen produktovou zónu, ba naopak měla by být co nejzábavnější, kreativní, unikátní, exkluzivní a interaktivní,“ řekl Hnilička. Propagace na smart TV by neměla za žádnou cenu diváky odvádět od televize jako média, jelikož konverzi na jiné platformy zhodnotil jako neefektivní. Hnilička také důrazně varoval před internetovým přístupem a pouhým překlápěním webových stránek do televizního prostředí. „Divák nemá myš, ale ovladač, k obsahu přistupuje jinak,“ dodal. Z pohledu monetizace pak Hnilička upozornil především na to, že HbbTV klientům nabízí jiná data o sledovanosti než klasické peoplemetry a operuje s metrikou CPT (cena za tisíc oslovených diváků).
V České televizi (ČT) přímá monetizace HbbTV klíčovou není. Veřejnoprávní médium využívá interaktivity hlavně k propagaci vlastních pořadů. „Zjistili jsme, že diváci příliš neznají pojem HbbTV. Vymysleli jsme tedy jednodušší termín ČT Bod, na který odkazujeme,“ prozradil ředitel Nových médií v ČT Pavel Kohout. ČT se na výhody hybridní televize snaží upozorňovat i ty diváky, kteří sice vlastní chytrou televizi, ale o jejích možnostech netuší. „Vyvinuli jsme off-line tabulku pro ty, kteří nemají chytrou televizi připojenou k internetu,“ vysvětluje možnosti HbbTV. Podobné komplikace řešili provozovatelé i v Polsku. „Trh tu má velký potenciál, ale musíme jej neustále vzdělávat. Například na chytré televize Samsung musí uživatelé instalovat speciální HbbTV widget,“ řekl Pawel Tutka, který byl před třemi lety u startu HbbTV v Polsku.
Robert Mitka z Českých Radiokomunikací zase přišel s poměrně odvážnou vizí. „Televize mají unikátní příležitost si díky HbbTV sáhnout na peníze on-linu,“ predikoval, přičemž uvedl, že by v roce 2020 mohly obchodní výnosy z HbbTv dosáhnout až na miliardu korun. Na tomto rozmachu HbbTv by se rády výrazně podílely i ČRa, které ústy ředitele Gebauera na konferenci představily Media Cloud. Služba má nabízet řešení pro současný provoz OTT i HbbTV v rozsahu, jejž si určí zákazník. Zahrnovat má kompletní zpracování i distribuci videoobsahu.
Televize mají unikátní příležitost sáhnout si na peníze on-linu. Robert Mitka
Lukáš Hnilička z Óčka svou prezentaci zakončil výzvou: „Záleží jen na vás, kdy svou televizi naučíte mluvit.“
Foto: Charlie Photo