Český rozhlas bude hledat nového generálního ředitele. Ten současný, Peter Duhan, oznámil, že k 3. listopadu odejde ze své funkce. Formálním důvodem jsou „přetrvávající zdravotní komplikace“, reálně však Duhan prohrál vnitřní boj v rozhlase. „Nechtěl jsem nadále čelit tlakům, kterým jsem byl vystavený od některých členů Rady Českého rozhlasu a dozorčí komise, která je jejím poradním orgánem,“ připustil v prohlášení pro novináře.
Duhanovi minulý týden reálně hrozilo, že pokud neodejde sám, odvolá ho Rada ČRo. Hlavním důvodem mělo být porušení zákona o Českém rozhlase, který zakazuje, aby v rádiu pracovali příbuzní generálního ředitele. V rozhlase měl přitom externí smlouvu jeho syn Andrej. Duhanův osud se snažil zvrátit bývalý poslanec ODS Petr Pleva, který po odchodu ze sněmovny působil v rozhlase jako Duhanův tajemník. Všem radním poslal e-mail, v němž je přesvědčoval, že chyba není v generálním řediteli, ale ve výkladu zákona, který je špatně napsaný.
Rezignační dopis měl Duhan připravený od úterý. Radním ho po asistentce poslal den poté, půl hodiny před mimořádnou schůzí Rady ČRo, na níž se mělo porušení zákona řešit.
Problém se synem přitom byl víceméně zástupný, Duhan je první generální ředitel veřejnoprávního média, u kterého se něco podobného aktivně řeší. Nenápadné kombinace dvou paragrafů v rozhlasovém zákoně si dosud nikdo nevšiml.
Mráz přichází z dozorčí komise
Duhanovi přitížila únorová obměna dozorčí komise Rady ČRo. Pětičlennou komisi, která má právo nahlížet do účetnictví veřejnoprávního rádia, si vybírají přímo radní. Aktivně se své role ujal zejména nový člen Tomáš Kaňka, jehož pojí podnikatelská minulost s radním Tomášem Kňourkem. „Měl jsem problémy s několika členy dozorčích komisí. Ale to je naprosto běžné. Neříkám, že se to nepodepsalo na mém zdravotním stavu, zejména tlaku,“ řekl obecně Duhan pro Aktuálně.cz. V rozhovoru pro pořad Newsroom ČT24 označil požadavky komise za šikanu.
Dozorčí komisi v novém složení začaly zajímat například výdaje Českého rozhlasu na marketing nebo externí právní služby. Management musel vysvětlovat, co vlastně dělá vnitřní právní oddělení, když se u vnějších právních kanceláří objednává mnoho posudků. Proti výtkám vůči výdajům na reklamu se vedení rozhlasu hájilo tím, že vedly k nárůstu poslechovosti Českého rozhlasu. Podle dostupných údajů dokonce rádio utrácí za marketing stále méně, ekonomům z dozorčí komise to ale stejně přijde moc. Někteří údajně vyjádřili pochyby, jestli vůbec má rozhlas mít nějaký marketing.
Problémy s přerovským zámkem
Ekonom Kaňka se v dozorčí komisi distancoval od prodeje rozhlasového zámečku v Přerově nad Labem. Přitom zrovna u této veřejné zakázky neměla komise původně žádné výhrady. Rada však na její doporučení nedala, transakci nakonec neschválila a z prodeje domu sešlo. Peter Duhan navíc kvůli průběhu zakázky podal trestní oznámení na svého vlastního ekonomického náměstka Michala Koliandra a dva měsíce poté ho odvolal z funkce.
Veřejnou zakázku v současnosti šetří hospodářská kriminálka. Kromě bývalého ekonomického náměstka Koliandra jsou v případu další dva obvinění: bývalý šéf České televize a TV Óčko Jiří Balvín a podnikatel Jan Hnilica. Hnilica za zámeček nabízel 33 milionů Kč. Jeho nabídka vyšla jako nejlepší. Duhan však už dříve uvedl, že by náměstka odvolal, i kdyby rada prodej schválila. To naznačuje, že problém nebyl v ceně.
Ekonomické pochybnosti mohou paradoxně přivést do problémů i Radu Českého rozhlasu. Ve středu musí na mediálním výboru sněmovny obhájit výroční zprávu o hospodaření rozhlasu v loňském roce. Ačkoliv ji v srpnu radní jednomyslně schválili, jejich dozorčí komise už tak jednoznačný názor neměla. Schválení radním doporučila jen těsně, poměrem hlasů tři ku dvěma. Dva členové komise zprávu zpochybnili kvůli způsobu, jakým generální ředitel Duhan vysvětloval odvolání náměstka Koliandra. Postupně poskytl dvě písemná vyjádření, která si vzájemně odporovala, a navíc kontrolorům napsal, že Koliandr vedl svou sekci neefektivně a neekonomicky. Rada tedy bude před poslanci obhajovat zprávu, ve které na jednu stranu píše, že „hospodaření Českého rozhlasu je vedeno transparentním a nezkresleným účetnictvím“, ale na druhou stranu se část její dozorčí komise od dokumentu distancuje. Poslanci by takový materiál nemuseli schválit.
Přerovský zámek Českého rozhlasu, kterého se týká problematická zakázka. Dříve v něm byl rozhlasový archiv.
Dočasného nástupce Petera Duhana vybere Rada ČRo 21. října s účinností od 4. listopadu. Nového ředitele musí vybrat do února.
Foto: ČTK