Reklama
Megaboard
Search
Close this search box.

S drony v redakcích opatrně: hrozí pokuta

Zadržení člena redakce policií. Až tam dospělo minulý měsíc používání dronů novináři na Slovensku. V případu, o kterém informoval slovenský portál O médiách, se redakce deníku Nový čas rozhodla použít bezpilotní letoun pro získání záběrů z místa letecké nehody. Na to však neměla povolení a jejich stroj byl ve vzduchu ve stejnou dobu jako vrtulníky záchranářů a vyšetřovatelů, kterým překážel.

Podobný problém nemusí být českým redakcím tak vzdálený, i když většina z nich využívá pro letecké záběry externí společnosti. Ředitel Aliance pro bezpilotní letecký průmysl a pilot dronů ve společnosti Upvision Jakub Karas odhaduje, že osmdesát procent zdejších firem nemá potřebné licence. Hrozí tak nejenom problémy s policií a úřady, ale i pokuty od sto tisíc až do pěti milionů korun.

Není povolení jako povolení

„Dříve to bylo takové: hrr, pojďme si udělat letecký záběr. Teď to spíš směřuje k tomu, že se všichni snaží pohybovat v rámci zákonných pravidel,“ popisuje posun v práci novinářů s bezpilotními letouny Petr Lněnička, pilot a kameraman ze společnosti Vertical Images.

Reklama
Know

Externí spolupracovníky si na reportáže s drony najímá například veřejnoprávní televize. František Lutonský, zástupce šéfredaktora zpravodajství v České televizi, potvrzuje, že bezpilotní letouny využívají pravidelně. „Záběry a fotografie z dronů získáváme a objednáváme z externích zdrojů. Důvodem je zatím pomalu reagující legislativa. Všechna povolení si tudíž zajišťuje externí dodavatel,“ vysvětluje v e-mailu. Takových licencovaných společností je v Česku zatím jednadvacet.

Zatímco pořízení bezpilotního letounu je vcelku snadné, všechno ostatní je pro legální provoz přísně regulované. S dronem se podle zákona nesmí létat těsně nad lidmi nebo nad vyhrazenými oblastmi, jako je Pražský hrad či chemické továrny. Pro přelety nad demonstracemi nebo jinými událostmi ve městě, které jsou pro novináře nejzajímavější, je potřeba speciální povolení.

Jeho vyřízení však může trvat měsíc a ve výjimečných případech i déle. Spolupráce s externími společnostmi je proto pro média výhodná, díky svým zkušenostem totiž dokážou žádosti urychlit. Také si to ale nechají zaplatit. Ceny natáčení u nich začínají na pěti tisících za krátkou reportáž a končit mohou až na 70 tisících za den filmové produkce, při níž se využívají speciální drony, které unesou filmovou kameru.

Záběry z dronu lze zajistit i vlastními silami. Letoun ale musí schválit Úřad pro civilní letectví a pilota čekají teoretické i praktické zkoušky. Pak úřad vydá základní povolení. Náklady na něj se spolu s pojistkou a dalšími poplatky (bez pořizovacích nákladů na samotný letoun) pohybují kolem 20-30 tisíc korun za první rok. Podle informací MAM licenci pro vlastní dron v této chvíli zvažuje třeba portál Novinky.cz.

Drony umožňují pořídit lákavé záběry pro zpravodajství. Bez povolení ale mohou vyjít pěkně draho.

Reklama
ČEZ
Reklama
ČEZ Vánoce
Reklama
ČEZ Vánoce
Ipsos
MAM_SOME_800x1068_cover-50

MAM Exkluzivně v časopise

Peter Menky, Dodo
Michal Vodák_Notino_nový web-otvírák (36)
Michaela Suráková, Atmedia

MAM Téma čísla

Návrh bez názvu-127
WEB_normal(1)
iStock - efektivita - sto procent -nový web-otvírák (13)
Ipsos

MAM Další zajímavé čtení

Návrh bez názvu-130
Action
Miloň Čepelka, Kitl
Effie_novy-web-otvirak (2)
Návrh bez názvu-130
Action
Miloň Čepelka, Kitl
Effie_novy-web-otvirak (2)