Firma Lenovo pro launch své novinky smartphonu Vibe chtěla netradiční řešení v podobě velkoformátové plachty. Co se ale skrývá za tak náročnou realizací, prozradili autoři. Tomáš Kovář z marketingové agentury Fox Hunter a Petr Císař z firmy Dakacom, který měl na starosti tisk a instalaci.
Budovu vysokoškolských kolejí v pražských Holešovicích zdobí v posledních týdnech velkoformátová plachta na produkt firmy Lenovo. Nejde o klasicky nabízený prostor k pronájmu. Co se skrývá za podobnou zakázkou z pohledu realizátora?
Tomáš Kovář: Tato plocha si sama říkala o využití. Jde o velmi atraktivní místo vysokoškolských kolejí 17. listopadu, které je v blízkosti frekventovaných tepen, tzn. výpadovky z Prahy na sever a kousek od výjezdu z tunelu Blanka. Budova shodou okolností patří do správy našeho dalšího klienta Kolejí a menz Univerzity Karlovy. Takže po úvodním představení našeho záměru jsme dostali zelenou.
Celý proces trval zhruba rok. Nejdříve jsme museli s plnou mocí majitele budovy vyřídit souhlasná stanoviska od magistrátu a Policie ČR. Na základě kladných odpovědí jsme teprve začali jednat s provozovatelem kolejí o dlouhodobém pronájmu. Ten byl dále podmíněn souhlasem kolejní rady, složené ze studentů kolejí. A především pak podmíněn technologickým řešením instalace. Plachta nemohla jít přes všechna okna a dále jsme museli čelit složité situaci, protože fasáda budovy byla nově zateplena a majitel trval na co nejšetrnějším zásahu do ní tak, aby nedocházelo k tepelným únikům, případně průniku vody, vlhkosti. Volbu a způsob kotvení musel posoudit odborník na statiku, bylo nutné propočítat zatížení kotev v různých situacích.
Petr Císař: Jen bych doplnil, že jsme použili silnější kotvy, ocelová lanka i gumová lana na vypnutí plachty s úpravou proti otěru a zvýšenou pevností proti povětrnostním vlivům.
To nebyla procházka růžovým sadem, když má samotná plachta přes 1000 metrů čtverečních…
Petr Císař: Přesně má 1200. Proto samotné pověšení trvalo dva dny, příprava na pověšení, tzn. výroba konstrukce, pět dní. Navíc se řešil problém s fasádou, kde se nevěděla přesně tloušťka zateplení, která po vrtných sondách byla po dané ploše značně nerovnoměrná.
Tomáš Kovář: Samotná instalace byla velmi náročná, jedná se o jednu z nejvyšších budov v Praze, bičovanou větrem, deštěm, hromy, blesky… Ale výsledek v podobě takto velké instalace stojí za to.
Plachta je skutečně monstrózní. Jaké jsou parametry plachty a jaké bylo technologické řešení výroby a instalace?
Peter Císař: Jedná se v podstatě o čtyři samostatné plachty, které jsou v horní části spojené. Na první pohled to nevidíte, ale výrazně to odlehčilo na váze při dopravě plachty na střechu a její následné instalaci. Před samotnou instalací se prováděla sondáž kvůli zjištění tloušťky zateplení a možnosti umístit speciální kotvy do zateplené fasády. Toto splňovaly speciální kotvy do fasády Fischer Thermax. Tato značka nám na celou realizaci dala záruku na neporušení tepelného mostu, tak aby nebyla porušena samotná záruka na zateplenou fasádu.
Pohled na velkoformátovou reklamu společnosti Lenovo na budově kolejí Univerzity Karlovy v Praze.