Historické oblečení se v České televizi nemusí dávat šít ani oprašovat už jenom kvůli tradičním vánočním pohádkám. Kolem dvou stovek kostýmů nechala televize připravit pro nový film o Karlovi IV. Ten má nést název Hlas pro římského krále a odvysílán bude příští rok při příležitosti sedmistého výročí narození slavného českého panovníka.
Letošní třídílný film o Janu Husovi by tak nemusel být ojedinělým projektem, ale spíš náznakem směru, kterým se veřejnoprávní televize rozhodla vydat.
Odvaha s opatrnými výsledky
Zatímco v zahraničí válcují televizní projekty z blízké i dávné historie jako Downton Abbey nebo Mad Men žebříčky sledovanosti a kritici na ně nešetří slovy chvály, české televize jsou při cestách do dějin o poznání opatrnější.
Světlou výjimkou je v tomto směru veřejnoprávní Česká televize, která v posledním období nabízí na poměry zdejších stanic i stanic v okolních státech překvapivě odvážné pohledy na historii. Za zmínku stojí třeba České století nebo nedávná dokureality Dovolená v protektorátu.
Opravdu velké projekty se však zatím opatrně vážou ke středověkým výročím, jako bylo šest set let od upálení kazatele Husa nebo nynějších sedm set let od narození Karla IV.
A stejně opatrný přístup mají k podobným projektům také diváci. Kontroverzní pořad Dovolená v protektorátu, o kterém psala i světová média, začínal s půl milionem diváků a skončil své vysílání se 400 tisíci. První díl Českého století si pustilo 630 tisíc diváků a Jana Husa 726 tisíc diváků, další díly už méně. Z hlediska televizní sledovanosti a toho, že jde o projekty pro užší publikum, to rozhodně nejsou špatná čísla, je však otázkou, zda je možné mluvit o masovém úspěchu.
„Divácký zájem je pro Českou televizi nesmírně důležitý, avšak nikoliv v parametrech sledovanosti, ale spíše v parametrech zaujetí, kvality a informační nosnosti,“ uvádí Karolína Blinková z tiskového oddělení televize.
Spíše než kvůli sledovanosti může být tedy nynější počínání České televize zajímavé kvůli svému významu pro další vývoj zdejší televizní skladby.
„Jan Hus byl jenom startovním projektem nové éry, v níž se na historické postavy poprvé nedíváme prizmatem socialistických učebnic dějepisu,“ vysvětluje filmový kritik časopisu Respekt Kamil Fila. Připomíná, že Česká televize zatím mnoho historických filmů nenatočila. „Předpokládám taky, že film o Karlu IV. bude výraznou alternativou k muzikálu Noc na Karlštejně. Nebral bych to tedy jako nějakou nudnou veřejnoprávní povinnost,“ doplňuje.
Začátek natáčení filmu Hlas pro římského krále na hradě Švihov.