Reklama
Megaboard
Search
Close this search box.

Německo zjišťuje, kde končí svoboda novinářů

Investigativní německý blog Netzpolitik.de se postaral o pořádně horký průběh léta. Zveřejnil plány tajné služby, z nichž plyne snaha o rozšířené sledování internetu a sociálních sítí. Spustil tím další kolo věčného sporu, které hodnoty mají v demokratické společnosti přednost: bezpečí obyvatel, nebo svoboda slova?

Podle německé prokuratury mělo v danou chvíli přednost bezpečí, respektive zájmy státu. Materiály Spolkového úřadu na ochranu ústavy, jak zní oficiální název německé rozvědky, měly charakter důvěrných dokumentů. Tím, že se ocitly na blogu, kde pochopitelně vyvolaly velký skandál, došlo nepochybně k úniku informací. Už to samo o sobě je trestný čin, byť ne na straně novinářů, ale toho, kdo jim dokumenty předal.

Nejvyšší státní zástupce Harald Range se však rozhodl vyšetřování rozšířit na redakci internetového serveru. Podezříval ji, že ohrozila zájmy státu a publikováním citlivých informací se dopustila vlastizrady. Dal tím za pravdu stížnosti ředitele tajné služby. Posouzení odpovědnosti novinářů se ujal speciální tým.

Reklama
ČEZ

Blog Netzpolitik.de, aktivisté a novináři prokurátorův krok okamžitě označili za útok na svobodu slova. „Nenecháme se zastrašit,“ ujistila redakce své čtenáře. Německý syndikát novinářů označil vyšetřování za frašku a „nepřípustný pokus umlčet dva kritické kolegy“. Levicová opozice v parlamentu požadovala zřízení zvláštní vyšetřovací komise, která by posoudila, jaký vliv na celou aféru měli ministři vnitra a spravedlnosti.

Vláda kancléřky Angely Merkelové nějakou dobu váhala, ale nakonec se přiklonila na stranu novinářů. Ministr spravedlnosti Heiko Maas o obvinění věděl od konce května. O zrušení týmu vyšetřovatelů ale rozhodl až na začátku srpna. Rozzuřený nejvyšší státní zástupce poté svého nadřízeného obvinil, že bezprecedentním krokem maří vyšetřování. Za svá slova si prokurátor Range vysloužil odvolání z funkce pro ztrátu důvěry.

Státní zastupitelství podle očekávání minulý týden obvinění z vlastizrady stáhlo a nadále hledá jenom neznámého pachatele, který vyzradil služební tajemství a novinářům dal interní dokumenty tajné služby.

Range svůj vynucený odchod okomentoval slovy, že svoboda tisku je pro demokratickou společnost nepochybně důležitá, ale zároveň nemůže zůstat naprosto bezbřehá. Ministrovi spravedlnosti vzkázal, že svými kroky nerespektoval jinou ústavní hodnotu, a sice nezávislost justice. „Nesmíte zastavit vyšetřování jenom proto, že se jeho výsledek politicky nehodí,“ řekl.

Objektem vyšetřování se tak nakonec stal i samotný ministr. Berlínská prokuratura totiž analyzuje několik trestních oznámení, podle nichž Maas mařil vyšetřování.


Zakladatelé blogu Netzpolitik.de Andre Meister (vlevo) a Markus Beckedahl se postarali o největší rozruch kolem odpovědnosti novinářů v Německu za desítky let.

Reklama
Know
Reklama
Reklama
Ipsos
MAM_SOME_800x1068_cover-50

MAM Exkluzivně v časopise

Diana Hlaváčová, Seznam
MAM class prompty Ipsos
Michal Šlechta a Michal Bubeníček, POPAI Forum 2024

MAM Téma čísla

Návrh bez názvu-127
WEB_normal(1)
iStock - efektivita - sto procent -nový web-otvírák (13)
Ipsos

MAM Další zajímavé čtení

Action
Miloň Čepelka, Kitl
Effie_novy-web-otvirak (2)
SedímvKlidu
Action
Miloň Čepelka, Kitl
Effie_novy-web-otvirak (2)
SedímvKlidu