Rada České televize na svém 14. jednání řešila zprávu o aktuálním stavu, změnách a rozvoji zpravodajského kanálu ČT24 za první polovinu roku 2015. Kromě samotných radních byli jednání přítomni i šéf zpravodajství veřejnoprávní televize Zdeněk Šámal a generální ředitel ČT Petr Dvořák.
„ČT24 rozšiřuje stále speciální formáty v kontinuálním zpravodajství. Celkově jich odvysílala 138 během 243 hodin a ve studiu se vystřídalo 413 pozvaných hostů. Největší divácký zájem vzbudily ty k průjezdu amerického vojenského konvoje českým územím, tragické střelbě v Uherském Brodě a teroristickým útokům ve Francii,“ parafrázoval obsah zprávy místopřeseda rady Jaroslav Dědič.
Rozsah zpravodajství ocenil i Zdeněk Šámal: „ČT je mezi českými médii jediná, která je schopna zpravodajsky pokrýt třeba oblasti Kurdistánu. Dělá tedy mnohem víc, než je v českých médiích standardem.“ Pro radního Reného Kühna není argumentem srovnání s ostatními médii. „Veřejnoprávní televize má podmínky k tomu, aby přinášela lepší zpravodajství,“ zrelativizoval Kühn Šámalovo tvrzení.
Radní Ivana Levá kritizovala přibývající počet nespokojených diváků ČT24 s tím, že sice pokles sledovanosti zpravodajského kanálu není dramatický, ale pokud by sledovanost klesala pravidelně, bylo by to indicií špatného vývoje. Někteří radní však nesouhlasili s názorem, že by ČT24 chyběli diváci. „Když komentujeme sledovanost, poprosil bych o korektnost, konkrétně sledovanost zpravodajského kanálu je na evropské poměry nadstandardní,“ řekl Kühn, s nímž souhlasil i další radní Michal Jankovec. „Sledovanost je v obecném smyslu share, na druhé straně je zásadním ukazatelem reach. V případě ČT24 platí to, že ačkoliv je jeho share v tuto chvíli pod pěti procenty, reach stanice je větší,“ vysvětlil Jankovec. Mírný pokles sledovanosti považuje za normální i místopředseda rady Jiří Závozda: „Jsme uzavřená země. Po teroristických útocích v Madridu všude rostly náklady novin, tady to nikoho nezajímalo.“ S tím souhlasil i Šámal: „Speciál k dění po útocích v redakci Charlie Hebdo měl share osm procent, nicméně během prezidentské volby jsme měli až 30 procent.“
Proti tomu, že by ČT stagnovala, se ohradil i ředitel ČT Dvořák. „Stagnace může nabýt negativního i pozitivního významu. Pokud stagnace znamená, že v dobách, kdy se spouští mnohé nové kanály, je sledovanost naší hlavní zpravodajské relace přes 800 tisíc diváků, tak nesouhlasím. Hlavní zpravodajské relaci Novy klesla sledovanost o čtyři procenta, Primě o osm procent,“ řekl Dvořák.
28. říjen ČT vysílat chce
Na popud radního Vratislava Dostála se na schůzi projednal i vztah ČT s prezidentem Milošem Zemanem. Podle Šámala se ČT chová k prezidentovi jako k řádně zvolenému ústavnímu činiteli a jedná o vysílání slavnostní ceremonie 28. října.
„Vánoční poselství bylo dvakrát vysíláno televizí Nova, i nyní záleží na přístupu prezidenta. 28. říjen se blíží, vzhledem k tomu, že dodnes nemáme na naši žádost o jeho vysílání odpověď, budu psát osobní dopis prezidentu republiky na téma, zda budeme moct předávání státních vyznamenání přenášet,“ dodal ředitel Dvořák. text Vladan Vaněk
ČT24 má aktuálně podle Nielsen Admosphere share 4,08 procenta (v roce 2013 byl 5,81 procenta). Podle některých radních jde stále o dobrý výsledek.