Jak změní váš život dva týdny bez média veřejné služby? Britská BBC si takovou otázku kladla ve dvou výzkumech, v nichž od veškerého svého obsahu odstřihla britské rodiny z různých sociálních prostředí a s různými názory na koncesionářské poplatky. Podle výsledků experimentu většina domácností došla k závěru, že služby BBC využívají více, než si myslely.
„Některé rodiny si nebyly vědomy toho, nakolik BBC využívají,“ řekl serveru RadioTimes nejmenovaný zdroj z mediální společnosti. „Výsledky jsou výjimečné a stanou se významným argumentem pro BBC při vyjednávání s vládou.“
Hlavně šetřit
Proč se vlastně veřejnoprávní médium odhodlalo k takovému kroku? Britská Konzervativní strana totiž vzala své květnové znovuzvolení jako posvěcení svých úsporných politik, se kterými chce do pěti let dosáhnout vyrovnaného státního rozpočtu. Součástí úspor bude i zastavení vládních kompenzací za koncesionářské poplatky diváků starších 75 let. Ti jsou od nich osvobozeni a chybějící částku, ve výši zhruba 600 milionů liber ročně, doplácí právě britská vláda. To je suma odpovídající výši celého rozpočtu televizní stanice BBC 2. Na začátku července kabinet rozhodl, že poplatky za seniory začne od roku 2018 platit sama BBC. Dozorčí rada BBC Trust přitom kritizovala fakt, že nebyla k tomuto rozhodnutí přizvána.
V současné době zároveň probíhá debata o nové Chartě BBC, která vždy na dobu deseti let určuje cíle veřejnoprávního média a vymezuje role jeho řídicích a kontrolních institucí. Ta nová by měla začít platit v roce 2017.
Charta samotná neurčuje výši koncesionářských poplatků – tu navrhuje vláda a schvaluje britský parlament. Dokument ovšem určuje rámec, ve kterém jsou poplatky vybírány. Kabinet například zvažuje zavést prvky předplatného nebo dekriminalizovat neplacení poplatků. Ty každoročně představují zhruba tři čtvrtiny příjmů v rozpočtu BBC.
Diskuse o financování BBC s sebou nevyhnutelně přináší i další epizodu nekonečné debaty o tom, jak by mělo vysílání veřejnoprávního média vypadat.
Levicová část politického spektra považuje úsilí vlády o omezení příjmů BBC za snahu o snížení její nezávislosti. Konzervativní strana v čele s ministrem kultury Johnem Whittingdalem naopak argumentuje tím, že BBC by měla omezit šířku svých aktivit. V zelené knize vydané 16. července pravicová vláda kritizuje, že se BBC svým programem až příliš přibližuje komerčním televizím.
Zelená kniha britské vlády kritizovala nákup formátu pěvecké soutěže The Voice, jehož cena měla dosáhnout zhruba 22 milionů liber.