Reklama
Megaboard
Search
Close this search box.

Drtivá většina příspěvků ve zpravodajství ČT je vyvážená

Je zpravodajství České televize objektivní, nestraní snad některé z politických partají a jak se posuzuje výběr událostí do zpravodajství? Co pro ČT znamená pojem „veřejný zájem“?

To byly hlavní otázky Rozprav o českých médiích, pravidelné debaty, kterou na pražském Holaru pravidelně pořádá tamní Institut komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Zpravodajství vyvážené je

Role panelistů připadla tentokrát většinově zástupcům ČT – objektivitu a vyváženost zpravodajství obhajovali jeho šéfredaktor Petr Mrzena, vedoucí zahraniční redakce Michal KubalČestmír Franěk, jenž má na starost řízení diskusních-analytických pořadů. Výzkum zpravodajství představil Pavel Herot, ředitel agentury Media Tenor, která si snaží objektivitu zachovat mimo jiné i tím, že sídlí v Ostravě.

Reklama
Know

„Potěšilo mě, že analýza Media Tenor konstatuje, že 97 % zkoumaných příspěvků v Událostech je vyvážených,“ reagoval šéfredaktor zpravodajství Mrzena na nedávnou kritiku ČT ze strany prezidenta Miloše Zemana či senátora Jana Veleby ze strany SPO, kteří označili ČT za neobjektivní. Prezident Miloš Zeman dokonce ČT osočil z toho, že „je pod vlivem TOP 09“.

Mrzena kritiku rozdělil do dvou kategorií – na konstruktivní, která je podložená fakty a výzkumy, a na kritiku, jež vychází ze subjektivních pocitů a má za cíl veřejnoprávní zpravodajství znehodnocovat.

Zeman je ukřivděný neprávem

Objektivitu ČT dokládal Mrzena právě na výzkumu, který sestavila agentura Media Tenor. Vyplývá z ní, že míra neutrality vůči Zemanovi je prý „běžná jako u ostatních politiků“. Podle údajů, z nichž Mrzena v Rozpravách vycházel, je tón medializace Miloše Zemana na obrazovkách ČT v 91 % sděleních neutrální, v 8 % negativní a v 1 % pozitivní.

Zeman je navíc společně s premiérem Bohuslavem Sobotkou z ČSSD nejčastěji prezentovaným politikem v ČT, třetí místo obsadil ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO. Ve zpravodajství se jméno hlavy státu skloňuje v průměru 10x denně.

Podle Mrzeny se zpravodajství ČT snaží především řídit tím, aby byl „prostor věnovaný jednotlivým stranám a hnutím ve svém celku vyvážený“. ČT zachovává princip tzv. odstupňované rovnosti, jenž spočívá v tom, že by se váha jednotlivých stran a hnutí měla odvozovat především od výsledků demokratických voleb.

Podíl stran ve zpravodajství také určuje i jejich koaliční potenciál, množství předkládaných návrhů ve sněmovně či jejich aktivita i pasivita.

Princip ČT bezvýhradně dodržuje nejenom během volebního období, ale řídí se jím i v průběhu celého roku.

ČT neopomíjí ani kulturu

Mrzena ve svém projevu rovněž ocenil skladbu hlavní zpravodajské relace s tím, že se dostává i na jiná než politická témata. „Neexistuje jiná televize, na kterou se můžete spolehnout, že v její hlavní zpravodajské relaci naleznete alespoň dvě zprávy z kultury,“ pochválil skladbu Událostí, které vysílají ČT1ČT24.

Na Holaru diskutoval šéf zpravodajství ČT Petr Mrzena.

Reklama
ČEZ
Reklama
Reklama
Ipsos
MAM_SOME_800x1068_cover-50

MAM Exkluzivně v časopise

Michal Vodák_Notino_nový web-otvírák (36)
Michaela Suráková, Atmedia
Jan Michálek v podcastu Hype-Cast

MAM Téma čísla

Návrh bez názvu-127
WEB_normal(1)
iStock - efektivita - sto procent -nový web-otvírák (13)
Ipsos

MAM Další zajímavé čtení

Návrh bez názvu-130
Action
Miloň Čepelka, Kitl
Effie_novy-web-otvirak (2)
Návrh bez názvu-130
Action
Miloň Čepelka, Kitl
Effie_novy-web-otvirak (2)