Reklama
Megaboard

Nepřátelská společnost. V USA se opět mluví o zákazu TikToku

Výbor Kongresu USA minulý týden schválil návrh zákona, který by v případě přijetí na celém americkém území zakázal čínskou aplikaci TikTok.

Opatření, které jednomyslně prošlo Výborem pro energetiku a obchod Sněmovny reprezentantů, by zakázalo TikTok v amerických obchodech s aplikacemi. Toto opatření je navrženo jako odpověď na obavy z bezpečnosti, neboť TikTok, platforma sociálních médií s více než 170 miliony uživatelů v USA, je propojena s čínskou mateřskou společností ByteDance. Zákon musí ještě projít Sněmovnou reprezentantů a Kongresem. Následně ho musí schválit také prezident.

V případě, že by zákon vstoupil v platnost, společnost ByteDance by měla 165 dní na prodej TikToku. Pokud by tuto lhůtu nedodržela, operátoři obchodů s aplikacemi, jako jsou Apple a Google, by nemohli tuto aplikaci nabízet ke stažení. Návrh zákona dále zvažuje podobná opatření pro další aplikace, které jsou „pod kontrolou zahraničních nepřátelských společností“. Legislativu představil začátkem minulého týdne republikánský poslanec z Wisconsinu Mike Gallagher a demokratický poslanec Illinois Raja Krishnamoorthi.

TikTok vyvíjí tlak proti návrhu zákona, včetně snahy o mobilizaci své uživatelské základny. Některým uživatelům se v aplikaci ukázaly vyskakovací okna s varováním, že návrh zákona „zbavuje 170 milionů Američanů jejich ústavního práva na svobodu projevu“. Zpráva končí odkazem, který vyzývá uživatele, aby zavolali členům Kongresu a vyjádřili svůj nesouhlas s návrhem zákona. Několik zaměstnanců Kongresu minulý týden pro CNN uvedlo, že kanceláře Sněmovny reprezentantů jsou během kampaně zaplaveny telefonními hovory – v některých případech až stovkami.

Nejen Američtí představitelé varují, že čínské zákony o zpravodajských službách by mohly umožnit Pekingu sbírat informace o uživatelích, které TikTok shromažďuje. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v Česku vydal vloni v březnu varování před používáním TikToku na zařízeních s přístupem do významných informačních systémů. Aplikace podle NÚKIB představuje bezpečnostní hrozbu. TikTok na oficiálních zařízeních zaměstnanců zakázala také Evropská komise.

Snahy o zákaz TikToku se datují do Trumpovy administrativy, která se pomocí řady výkonných nařízení pokusila přinutit obchody s aplikacemi, aby TikTok nenabízely. Toto úsilí se také zastavilo kvůli právním problémům, nicméně TikTok se následně zapojil do jednání s americkou vládou o tom, jak by mohl zabezpečit osobní údaje Američanů. Na státní úrovni TikTok zakázal stát Montana. Federální soudce však minulý rok dočasně zablokoval celostátní zákaz a označil legislativu za příliš širokou, protože ohrožovala práva uživatelů na informace prostřednictvím aplikace.

Ipsos
MAM_SOME_800x1068_cover-03

MAM Exkluzivně v časopise

Jan Patawa, MV ČR
David Klimeš, NFNZ
Domi Alagia, DVTV

MAM Téma čísla

Otvírák na web - Vašek
gaming_rytir_iStock_nový web-otvírák (50)
2025
Ipsos

MAM Další zajímavé čtení

WEB_normal(10)
Souboj spotů osmifinále 2024
MAM Souboj spotů 2024 finále
MAM Souboj spotů 2024 semifinále
WEB_normal(10)
Souboj spotů osmifinále 2024
MAM Souboj spotů 2024 finále
MAM Souboj spotů 2024 semifinále