Novela mediálního zákona, která zapojuje Senát do volby mediálních rad a zvyšuje počet členů Rady České televize, prošla v Poslanecké sněmovně druhým čtením.
„Je to návrh, který posiluje odolnost veřejnoprávních médiích v naší zemi. Vláda navrhuje, aby do volby mediálních rad byl zapojen Senát a aby došlo k ukončení k možnosti odvolat mediální rady jako celek,“ uvedl projednávání navrhovatel a ministr kultury Martin Baxa (ODS).
Diskuse k novele, která neřeší nejpalčivější problémy veřejnoprávních médií spojené s financováním, ale upravuje to, co v současnosti bez větších problémů funguje, trvala tři hodiny. Tedy výrazně méně než třináctihodinové jednání během prvního čtení. Základem kritiky opozičních poslanců se stalo jednak načasování a rychlost projednávání, a pak údajná snaha vládní pětikoalice dostat veřejnoprávní média pod svůj vliv. „Situace je týden od týdne horší a my místo toho projednáváme zákon o ČT,“ uvedl úvodem Radim Fiala (SPD). „Do konce září by měla proběhnout volba generálního ředitele ČT. Cílem senátora Smoljaka i poslance Laciny je, aby měl to správné jméno a byl poslušný vládní pětikoalici. Prostřednictvím Rady ČT si chtějí to jméno najít. Proto se má změnit kvórum pro volbu,“ tvrdil poslanec ANO Aleš Juchelka, který prý s rozdělením výběru radních mezi obě komory parlamentu nemá problém, ale Poslanecká sněmovna by se měla novelou zabývat až po letošní volbě generálního ředitele ČT.
„Pan kolega Juchelka a priori vidí snahu vládní koalice o ovládnutí ČT a vnáší sem ten mocenský pohled typický pro předsedu ANO, který chce všechno ovládat a mít všude své lidi. Můj narativ je úplně opačný, klademe si naopak překážky,“ reagoval ministr Baxa, podle kterého novela v důsledku přinese snížení politického vlivu na volbu ředitele ČT. O něm by přitom nově hlasovalo 18 členů Rady ČT místo dosavadních patnácti, ke zvolení by stačila pouze nadpoloviční většina hlasů všech členů rady. Stejnou změnu kvóra předpokládá vládní novela i v případě odvolání ředitelů ČT a ČRo, nicméně během druhého čtení byl načten kompromisní pozměňovací návrh poslanců Kolovratníka (ANO) a Laciny (STAN), aby alespoň v tomto případě zůstala současná potřeba dvoutřetinové většiny hlasů.
Právě Jan Lacina pak přišel s dalším argumentem pro přijetí novely. „Norma má jeden velmi důležitý bod. Ruší odvolání celé Rady ČT nebo Rady ČRo neschválením výroční zprávy. Aktuální vládní většina tak nemůže přijít, nechválit dvakrát výroční zprávu, odvolat celou radu a navolit příslušný počet radních, kteří jsou během půl roku schopní rozmetat management televize nebo rozhlasu. Jestliže se novelu podaří schválit, bude to znamenat, že během svého funkčního období nebude moct žádný Parlament volit většinu členů rad, ale jen menší část,“ uvedl poslanec STAN.
Vzhledem k dosavadním vyjádřením je evidentní, že poslanci ANO a SPD budou ve 3. čtení hlasovat proti úpravě. To by nicméně pro jasné rozložení sil v Poslanecké sněmovně nemělo ovlivnit očekávaný výsledek. Malá novela mediálního zákona tak spěje ke schválení. Jak to bude s velkou novelou, která je pro budoucnost veřejnoprávních médií nepoměrně důležitější? „Práce na ní už běží,“ zmínil ministr Baxa klíčovou úpravu, která vzhledem k nutnosti vyřešit financování včetně koncesionářských poplatků bude žonglovat s důvěrou celé vlády.