Ani kulatý stůl k Autorskému zákonu na půdě Senátu ČR nepohnul protichůdnými stanovisky Unie vydavatelů a společnosti Google. Jejich spor může zasáhnout celý vydavatelský trh.
Novelu autorského zákona, která implementuje směrnici EU a médiím umožní vybírat licenční poplatky (nejen) od provozovatelů vyhledávačů, schválila 14. října Poslanecká sněmovna. Senátu teď běží do 7. prosince lhůta na její projednání. O uplynulém pátku uspořádala Stálá komise Senátu pro sdělovací prostředky vedená senátorem Davidem Smoljakem kulatý stůl k této novele, u kterého se řešila i řada pozměňovacích návrhů. Jedním z nich je ten, který den před druhým čtením v Poslanecké sněmovně předložil Jan Lacina. Dle poslance za STAN je jeho cílem zabránit opakování vývoje, který nastal ve Francii. Tam po implementaci směrnice Google zredukoval zobrazený obsah na odkazy či krátké úryvky, k jejichž užití není třeba licence. Nemusel tedy vydavatelům platit, což zvrátil až zásah antimonopolního úřadu.
Jenže pozměňovacím návrhem došlo paradoxně k situaci, kdy Google hrozí, že pokud novela v tomto znění vejde v účinnost, zachová se úplně stejně jako ve Francii. Pro svou ochranu, jak tvrdí, výrazně omezí zobrazování obsahu médií ve vyhledávání. Americký gigant rozporuje znění odstavců 11 a 14 návrhu a také sankci, která hrozí při jejich nedodržení. Ta může dosáhnout až jednoho procenta globálního ročního obratu, což v případě Google představuje 2,6 mld. dolarů. Naopak Unie vydavatelů, kde hlavní slovo mají Mafra, CNC a VLM, a SPIR reprezentující především zájmy Seznam.cz neoblomně pokračují v argumentaci, že jen tato legislativa umožní budoucí dohodu, pro kterou byl nakonec pozměňovacím návrhem poslankyně Kocmanové (Piráti) zvolen institut dobrovolného kolektivního správce (vydavatelství si budou moci vybrat, zda je bude při jednání o licenčních poplatcích zastupovat správce, či zda je povedou s platformami individuálně).
Že situace zamrznula na mrtvém bodě, potvrdilo i páteční setkání u kulatého stolu. Ochotu domluvit se sice v pátek deklarovaly obě znesvářené strany, nicméně prohlášení Václava Macha, výkonného ředitele Unie vydavatelů, že všechny výhrady společnosti Google jednoznačně odmítá, nedává pro budoucí konsensus příliš prostoru. Velcí vydavatelé jsou totiž přesvědčeni, že Google jen blafuje a k omezení zobrazení obsahu médií po nabytí účinnosti novely nedojde.
Jaký je další očekávaný scénář? I kdyby Senát vrátil novelu Poslanecké sněmovně, ta ho pravděpodobně přehlasuje, protože ji schválilo 128 ze 155 přítomných poslanců. K přehlasování jí přitom stačí 101 hlasů. Po podpisu prezidentem vejde novela v účinnost a pak se ukáže, jak se Google zachová. Část těch, kteří se jednání účastní, je přesvědčena, že zobrazení bude omezeno a spor skončí stejně jako ve Francii u soudu či jiné odpovědné instituce. V tu chvíli hrozí, že až do rozhodnutí nebude Google vydavatelstvím za komerční využívání jejich obsahu platit, což pro ty menší může být vzhledem k současné ekonomické situaci až likvidační. A tak směrnice, která měla prostředí narovnat, zkvalitnit žurnalistiku a přinést vydavatelům finance, může nakonec některým z nich naopak podrazit nohy.